MEGAMOCNI

Co może powodować niedostateczną przemianę materii?

ezdrowie tycie

Dodano 2013-10-25 11:55:44 | Autor: Jacek Gibel

Czy twój metabolizm jest powolny jak ślimak? Czy obarczasz go winą za tycie? Jak się okazuje, na przemianę materii mają wpływ pewne czynniki, które są od nas niezależne.

1. Budowa ciała - ludzie otyli często mają większą masę mięśniową od chudych, z tego powodu występuje u nich, wbrew powszechnej opinii, raczej szybsza przemiana materii.

2. Płeć - mężczyźni prawdopodobnie mają w swoim organizmie mniej tłuszczu, a więcej mięśni niż kobiety w tym samym wieku - co za tym idzie, szybciej spalają kalorie.

3. Wiek - w miarę starzenia się, spada masa mięśniowa, co spowalnia metabolizm.

Podczas gdy wielu ludzi uważa, że dodatkowe kilogramy spowodowane są niezbyt dobrą przemianą materii, w większości przypadków problem wynika z przyjmowania większej ilości kalorii niż jest spalana. Nawet ci, którzy regularnie trenują, rekompensują sobie wzmożoną aktywność fizyczną dodatkowymi porcjami jedzenia, ponieważ wydaje im się, że spalili więcej, niż w rzeczywistości. W pewnych przypadkach oczywiście wolna przemiana materii może mieć ogromny wpływ na tycie. Poniżej przedstawiono kilka najczęstszych jej przyczyn.

1. Genetyka

Niektórzy urodzili się z szybkim metabolizmem. Nie oznacza to jednak, że pozostali są skazani na ubrania w rozmiarze XXXL. Regularne ćwiczenia, zarówno wytrzymałościowe jak i aerobik, mogą znacznie przyspieszyć powolną przemianę materii.

2. Wiek

Jak już wspomniano, z upływem lat ilość masy mięśniowej naturalnie spada, co spowalnia metabolizm. Z tego powodu regularne ćwiczenia są ważne szczególnie po przekroczeniu 25 roku życia.

3. Styl życia

Niektóre leki, zwłaszcza stosowane w leczeniu depresji, mogą spowalniać przemianę materii. Podobnie rzecz się ma z odchudzaniem i pomijaniem niektórych posiłków. Jeśli jesteśmy głodni, organizm reaguje na brak jedzenia obniżeniem tempa spalania kalorii, co sprzyja tyciu. Znacznie lepiej jeść mniejsze porcje co dwie-trzy godziny.

4. Zbyt duża ilość przyjmowanych kalorii

Jeśli jemy więcej, niż jesteśmy w stanie spalić, wzrasta poziom cukru we krwi. Tkanki nie mogą wchłonąć glukozy, która odkłada się w komórkach, powodując wolniejszy metabolizm.

Za wolną przemianę materii mogą też odpowiadać niektóre choroby - zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/fitnea.com)