MEGAMOCNI

Co piąty lekarz nie podpisał jeszcze umowy z NFZ

Lekarze NFZ POZ zdrowie

Dodano 2015-01-02 13:33:54 | Autor: Jacek Gibel

80 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest objętych umową na 2015 r. - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Najlepsza sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim, gdzie od 2 stycznia przyjmować będą wszystkie gabinety.

W każdym z 380 powiatów przynajmniej jedna przychodnia ma podpisaną umowę na najbliższy rok.

Choć w czterech województwach odsetek podpisanych umów sięgnął 100 procent, w niektórych rejonach kraju sytuacja wygląda dużo gorzej. Według czwartkowych danych, w województwie lubuskim umowy podpisała zaledwie co czwarta placówka. W województwie opolskim z kolei podpisano dopiero 62 ze 183 umów.

Szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał wczoraj, że pacjenci, którzy nie dostaną się do swego lekarza rodzinnego mogą się udać do izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego, za co dodatkowo zapłaci NFZ. Wydłużono też nocną opiekę lekarską.

Arłukowicz dodaje, że wszyscy lekarze i przychodnie, którzy mimo niepodpisanej umowy otworzą w piątek gabinety, zachowają prawo do ciągłości deklaracji pacjentów, czyli tzw. listy aktywnej. Zamknięcie gabinetów w piątek sprawi, że przy powrocie do uruchomienia przychodni deklaracje pacjentów trzeba będzie zbierać na nowo.

Lekarze rodzinni, którzy nie otworzą gabinetów w piątek, nie realizują umowy, a w związku z tym ich pacjenci stracą swojego dotychczasowego lekarza. Warto więc pamiętać, że każdy ma prawo do trzykrotnej bezpłatnej zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu roku.

Żeby zmienić lekarza, należy:

  1. wypełnić druk deklaracji (można go otrzymać w rejestracji lub pobrać ze strony Ministerstwa),
  2. złożyć go w rejestracji wybranej przychodni lub praktyki lekarskiej.

Arłukowicz dodaje, że NFZ sfinansuje dodatkowo pierwszą wizytę pacjenta u nowego lekarza rodzinnego.

zdj. mz.gov.pl

(inf. własna/mz.gov.pl)