MEGAMOCNI

Co to są afty? Zapobieganie i leczenie.

afty owrzodzenia profilaktyka

Dodano 2013-06-01 14:13:31 | Autor: Emil Kowalski

Afty to małe ranki w jamie ustnej. Nie są one groźne lecz potrafią swoim bólem sprawić wiele nie przyjemności. Zazwyczaj ich żywotność to nie więcej niż dwa tygodnie. Jest to rodzaj owrzodzenia i może im towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. Mają 1mm do 2mm średnicy.

Przyczynami pojawienia się afty w naszej buzi, mogą być zjedzenie żywności z konserwantami, stres, gorączka, podrażnienia jamy ustnej u stomatologa, szczoteczką do zębów, alergia, zły dobór pasty do zębów (także jej mijający termin ważności), niedobór składników mineralnych – żelazo, wit. B12, kwas foliowy. Ponadto mogą wystąpić na skutek stosowania leków na anginę, podczas zapalenia jelit, pojawiają się u chorych na białaczkę. Głównymi powodami powstawania aft podczas leczenia różnych chorób są antybiotyki.

Łagodzenie skutków

Aby załagodzić skutki działania aft, należy stosować leki, które są dostępne bez recepty np. Orabase - tworzą ochronne warstwy. Nakłada się je wacikiem bezpośrednio na afty. Są to leki w formie papki. Istnieją również odglicyryzowane lukrecje, które mogą występować nawet w formie wafli do jedzenia. Innym lekiem jest specjalny żel aloesu zwyczajnego – może on być stosowany często poprzez nakładanie za pomocą wacików na rany. Skutecznie działa witamina E, którą również należy nakładać bezpośrednio.

Stosuje się również płukanki z mleczka magnezjowego. Gdy takiego nie mamy, to dobrym sposobem jest przyłożenie do zranionych miejsc, torebki z zaparzoną herbatą. Zasadowość herbaty powoduje zobojętnianie kwasów, zawiera również związki, które uśmierzają ból.

Jak złagodzić ból?

Miejsca w których pojawiły się afty, powinno się pryskać środkiem przeciwbólowym w aerozolu. Powtarzamy czynność kilka razy dziennie ze względu na fakt, że jest on łatwo mieszany i zmywany przez ślinę (z uwagi na ten fakt nie należy stosować silnych leków znieczulających). Można spróbować żelu dla dzieci na ząbkowanie – ma on także łagodne przeciwbólowe działanie. Na rynku są również dostępne pastylki (Orophar) do ssania, które działają podobnie jak wyżej.

Jeśli ból jest zbyt silny, to niestety nie pozostaje nic innego jak kontakt z lekarzem. Postępujemy tak również w przypadku gdy zauważymy więcej niż 4 afty lub gdy nadżerki utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie.

Co pomaga w walce?

Soda i woda utleniona. Woda utleniona powoduje w połączeniu z sodą mają działanie odkażające i zobojętniają kwasy – przynosi to ulgę także w bólu. Do ½ szklanki wody utlenionej, dosypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej i łyżeczkę soli kuchennej. Po dokładnym wymieszaniu, od razu płuczemy jamę ustną. Należy to zrobić „na bieżąco” czyli od razu po przygotowaniu roztworu.

Kolejną metodą jest stosowanie nalewki z gorzknika kanadyjskiego. Są to zioła o bogatych walorach leczniczych. Nalewkę przykładamy do rany 3 razy dziennie na godzinę przed jedzeniem.

Skutecznym jest również nagietek lekarski – od wieków używany do leczenia skaleczeń. Zalewamy wrzącą wodą w filiżance, dwie łyżeczki suszonych płatków i parzymy przez 10 minut. Następnie przecedzamy i odstawiamy do momentu ustania się naparu. Aplikujemy do jamy ustnej w formie płukanki.

Środki zapobiegawcze:

  • przyjmowanie lizyny 1000 mg  trzy razy dziennie,
  • stosowanie jeżówki czyli ziół pobudzających układ odpornościowych, po zauważeniu pierwszych objawów nadżerki, powinno się przyjąć 200 mg 2-3 razy dziennie. (UWAGA! Osoby chore na gruźlicę lub stwardnienie rozsiane nie powinny stosować tych ziół),
  • zażywanie witaminy C i wzmacniających jej działanie – flawonoidów,
  • cynk może przyspieszyć gojenie ran, przy pierwszych oznakach nadżerki należy przyjąć 25 mg cynku dziennie w postaci pastylek do ssania, aż do poprawy.

Profilaktyka

Powstawaniu owrzodzeń tego rodzaju, sprzyja przyjmowanie pożywienia w postaci lub zawierającego: pełnoziarnistą pszenicę, żyto, jęczmień, owoce morza, ananasy, owoce cytrusowe, figi, czekolada, pomidory, zielona papryka, truskawki. Dobrym sposobem na wykrycie, który z wymienionych może być przyczyną, jest kolejna ich eliminacja z naszego codziennego menu.

Zaleca się jogurty z żywymi kulturami bakterii. Najlepiej spożywać je w ilości 3-4 łyżek dziennie.

Powodem powstawania aft, może być pasta do zębów, która zawiera siarczan sodowo-laurynowy (SLS). To często stosowany składnik past. Należy takie odstawić i poszukać alternatywnych środków do pielęgnacji jamy ustnej lub innych past bez siarczanu. Do pielęgnacji jamy ustnej należy stosować miękką szczoteczkę do zębów.

Należy zwracać uwagę podczas jedzenia np. mięsa z drobnymi kostkami, które mogą powodować powstawanie ran. To również ewentualne źródło pojawiania się aft.

Groźne są problemy postępującej próchnicy. Poszczerbione kawałki zębów, również mogą powodować powstawanie ran. Ponadto źle dopasowane protezy dentystyczne to potencjalne źródło kłopotów. Zaleca się częste wizyty u stomatologa.

Gdy problem pojawiania się aft występuje często, może to być spowodowane niedoborem witaminy B. Warto przyjmować codziennie kompleks tych witamin. Ich źródłem może być fasola, zarodki pszenicy, naturalne płatki śniadaniowe.

No i na samym końcu a być może powinno się to wskazać na początku, jest stres. To dotyka nas najczęściej i dlatego jego znaczenie profilaktyczne jest tym bardziej ważne gdy mamy do czynienia ze skłonnościami do aft. Jedynym sposobem w tym wypadku, jest jego łagodzenie poprzez stosowanie np. metod relaksacyjnych w postaci ćwiczeń Jogi.

Opracowanie własne Emil Kowalski na podstawie "1001 rad dla zdrowia" Phamela Mason, Sheena Meredith

zdj. Wikipedia