MEGAMOCNI

Co to są szczepionki wysoce skojarzone?

PZH szczepienia szczepionki

Dodano 2014-01-22 14:29:31 | Autor: Emil Kowalski

Szczepionki wysoce skojarzone to szczepionki, które zapewniają ochronę kilkoma chorobami na raz. Zawierają one inaktywowane lub wysoce oczyszczone białka pełniące rolę antygenów. Są stosowane równocześnie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W Polsce używa się dwóch rodzai szczepionek wysoce skojarzonych: pięcio-  i sześcio-składnikowe. Mogą być wykorzystywane do realizacji programu szczepień ochronnych po ich zfinansowaniu przez rodziców lub opiekunów dziecka.

Szczepionki wysoce skojarzone są powszechnie dostępne w wielu krajach europejskich. Od czasu ich wprowadzenia na rynek (2000 r.) zaszczepiono nimi kilkadziesiąt milionów dzieci.

Podanie szczepionki wysoce skojarzonej zapewnia jednoczasową indukcję ochrony przed większą liczbą chorób zakaźnych i pozwala na ograniczenie liczby wstrzyknięć oraz wizyt lekarskich koniecznych do realizacji szczepień w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Szczepionki wysoce skojarzone cieszą się wysoką akceptacją rodziców o czym świadczy fakt, że ponad 60% z nich decyduje się na ich zfinansowanie wybierając strategię szczepień najmłodszych dzieci. 

W składzie szczepionek wysoce skojarzonych są oczyszczone antygeny pałeczki krztuśca, co powoduje, że są lepiej tolerowane niż szczepionki starszej generacji zawierające w składzie całe komórki bakterii wywołujących krztuśca. Po podaniu szczepionek wysoce skojarzonych, podobnie jak po podaniu innych szczepionek czy leków mogą wystąpić odczyny niepożądane. Zdecydowana większość z nich to odczyny łagodne, w miejscu wstrzyknięcia: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie. Rzadziej dochodzi do odczynów ogólnych jak gorączka, drażliwość, senność czy płacz.

Dostępne na rynku szczepionki wysoce skojarzone są poddawane szczegółowym badaniom laboratoryjnym, doświadczalnym, oraz badaniom klinicznym prowadzonym w grupach wielu tysięcy osób. Zostały skrupulatnie ocenione przez ekspertów z organów rejestrujących (w krajach Unii Europejskiej to Europejska Agencja Leków), po uzyskaniu pozytywnej oceny mogą być stosowane i cały czas podlegają ścisłemu nadzorowi. Każda seria szczepionki jest ściśle badana przed dopuszczeniem na rynek. Szczepionki te są również regularnie sprawdzane przez Inspekcję Farmaceutyczną.  

dr hab. Ewa Augustynowicz
Zakład Badania Surowic i Szczepionek, NIZP-PZH

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl