MEGAMOCNI

Coraz więcej niepełnosprawnych kibiców na stadionach piłkarskich

ekstraklasa kibice niepełnosprawni stadion Wrocław

Dodano 2013-03-12 12:29:16 | Autor: Emil Kowalski

Znikają bariery, które istniały przez lata. Coraz więcej widać na stadionach, wśród kibiców, osoby niepełnosprawne. Nowe stadiony i te modernizowane są coraz bardziej dostosowane do warunków dla takich osób.

Przykładem jest Stadion Śląska Wrocław, gdzie coraz bardziej zauważa się obecność niepełnosprawnych kibiców. Nad całą organizacją sprzedaży biletów oraz umożliwienia obejrzenia meczów prze te osoby, czuwa Stowarzyszenie Kibiców Niepełnosprawnych Śląsk Wrocław.

Jedną z form wspierania takich inicjatyw przez polskie kluby piłkarskie jest dofinansowanie dojazdów kibiców niepełnosprawnych na mecze oraz darmowe bilety. W zakresie dostosowania obiektów sportowych do wymogów integracyjnych, pomaga klubom międzynarodowa organizacja KAFE Centrum Dostępu do Piłki Nożnej. Ważnym jest fakt, że miejsca dla niepełnosprawnych na trybunach są przygotowywane także pod kątem psów przewodników i asystentów niepełnosprawnych. Również zagospodarowuje się miejsca parkingowe wokół stadionów.

Nowością może być audiowizualny zapis spotkania dla niepełnosprawnych. Tworzą go profesjonalni komentatorzy i tym samym, mecz mogą „obejrzeć” osoby niedowidzące. Jest to dostępne na samych miejscach dla kibiców poprzez specjalne duże słuchawki.

Niepełnosprawni kibice dodają także motywacji samym zawodnikom. Bezpośredni kontakt z nimi i rozmowy często przed meczami i podczas wyjazdów na mecze gościnne, powodują, że sami piłkarze widząc takie osoby, które walczą z trudnościami, są lepiej przygotowani psychicznie do kolejnej rywalizacji boiskowej. 

mat. filmowy i zdjęcie: x-news.pl