MEGAMOCNI

Ćwiczenia mogą zapobiec rakowi macicy

badania ezdrowie nowotwory rak sport

Dodano 2013-09-12 10:22:39 | Autor: Jacek Gibel

Jak donoszą badania, pół godziny aktywności fizycznej dziennie może zredukować ryzyko raka macicy o blisko połowę.

Jeden z projektów Światowego Funduszu Badań nad Rakiem znalazł dowody na to, że każdego roku można zapobiec co najmniej 3700 przypadkom nowotworu poprzez odpowiednią dawkę ćwiczeń i utrzymywanie zdrowej wagi.

Rak macicy zazwyczaj dotyka kobiety po 60 roku życia. Najczęstszy jest rak endometrium - trzonu macicy.

Jak powiedziała dr Elisa Bandera z Instytutu Rutgersa w New Jersey: Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet, ale w znacznej ilości przypadków można mu zapobiec dzięki utrzymywaniu zdrowej wagi i aktywności fizycznej.

Jak dodaje prof. Hilary Powers z Uniwersytetu Sheffield: Nie tylko sam człowiek może zrobić coś, żeby zmniejszyć ryzyko raka. Rząd i inne organizacje mają spore możliwości, by sprawić, że zdrowy tryb życia będzie łatwiejszy do osiągnięcia dla nas wszystkich.

Naukowcy uważają, że między tłuszczem a rakiem jest sporo powiązań. Komórki tłuszczowe wydzielają hormony, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu ich poziomu oraz wzmocnieniu systemu immunologicznego.

Dyrektor wykonawczy Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, Karen Sadler mówi, że organizacja zaleca co najmniej pół godziny ćwiczeń dziennie.

Badania ujawniły także, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko raka macicy, jednak nie na tyle, żeby było to rekomendowane jako forma zapobiegania nowotworowi.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mail)