MEGAMOCNI

Cyber Oko (Eye Tracker) - sterowanie oczami i sposób na śpiączkę

asystujące cyfryzacja Nauka oczy sterowanie technologie wynalazki

Dodano 2013-06-30 12:39:48 | Autor: Emil Kowalski

Technologie komputerowe są niemal integracyjną częścią życia człowieka we współczesnym świecie. Innowacje informatyczne rozwijają się niemal w „sprinterskim” tempie i z roku na rok, przybywają nowe rozwiązania technologiczne z wykorzystaniem technik komputerowych.

Cyfryzacja jest powszechna i występuje w każdej branży biznesowej, jest stosowana we wszelkiej działalności na co dzień. Osoby niepełnosprawne na równi z innymi, podążają za tymi myślami technicznymi. Niestety mają trudniejsze zadanie a szczególnie ci, którzy cierpią na niedowład lub paraliż rąk, są niewidome lub słabowidzące.

Na szczęście powstają coraz nowsze rozwiązania, które ułatwiają dostęp do oprogramowania i stron www, ułatwiają samą obsługę komputerów.

Zapewne jest to technika dotykowa. Osoba, która ma problem z pisaniem na klawiaturze, bo np. ma problem z poruszaniem palcami, może wykonywać czynności poruszając jedynie samą ręką. Klawiatury wirtualne czyli wyświetlone na ekranie monitora schematy cyfr i liter, pozwalają takim osobom, bez przeszkód napisać coś na komputerze.

Jednak osoby sparaliżowane lub z niedowładem całych rąk, już z tego udogodnienia nie skorzystają. Ułatwieniem są w tym przypadku, specjalne programy umożliwiające wykonywanie na klawiaturze kilku czynności na raz. Np. osoba, która pisze trzymając w ustach jakiś przedmiot, będzie mogła wykorzystywać klawisze funkcyjne do stosowania przy np. pisaniu liter z polskimi znakami.

Natomiast, wśród zdobyczy technicznych, które są dedykowane dla osób niepełnosprawnych, istnieją urządzenia typu Eye Tracker, śledzące ruch gałek ocznych i umożliwiają w ten sposób komunikację z komputerem.

Urządzenie takie jest zamontowane na głowie. Polecenia są przesyłane bezpośrednio za pomocą wzroku. Specjalne oprogramowanie śledzi ich ruch i konwertuje go na zmianę położenia np. kursora. Jest bardzo czuły i pozwala na uruchamianie odpowiednich przycisków klawiatury. Odpowiednie klawisze są naciskane w zależności od odpowiedniego spojrzenia.

Wraz z rozwijaniem systemu Cyber-oko (Eye Tracker) do programu diagnozy i terapii pacjentów naukowcy dołączyli nowe urządzenia – interfejs aromatowy emitujący zapachy w sposób kontrolowany przez komputer oraz kask elektroencefalograficzny, czyli przenośne urządzenie do badania aktywności elektrycznej mózgu. Interfejs aromatowy jest stosowany podczas zajęć terapeutycznych pacjentów. Natomiast aktywność elektryczna mózgu pacjentów analizowana jest w celu wykrycia intencji ruchu dłoni tak, aby pacjenci mogli komunikować się z terapeutami za pomocą myśli.

Cyber-oko może być używane m.in. w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach opieki, a także w domach prywatnych. Można je wykorzystać na etapie diagnozy w celu oszacowania stanu świadomości pacjenta, jak również na etapie terapii i rehabilitacji pacjenta, by pobudzać jego funkcje poznawcze oraz stymulować zmysły, w szczególności: wzrok, słuch i powonienie.

Dodatkową funkcjonalnością Cyber-oka jest możliwość komunikowania się z otoczeniem poprzez wybór gotowych poleceń wyświetlanych na ekranie, bądź obsługę wirtualnej klawiatury.

Cyber-oko opracowane przez grupę badaczy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki służy też do diagnozy iterapii pacjentów pozostających w śpiączce. Prace nad wynalazkiem przebiegały we współpracy z zakładem opiekuńczo-leczniczym fundacji „Światło” w Toruniu.

System Cyber Oko, opracowali inżynierowie z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Za swój projekt otrzymali, nagrodę Złoty Skalpel za wybitne innowacje w polskiej ochronie zdrowia. "Złoty Skalpel", odbył się 26 czerwca 2013 roku w Warszawie. Autorzy otrzymali także nagrodę w wys. 50 tys. złotych.

Zespół naukowy Politechniki, pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego planuje opracowanie tzw. Cyber łóżka – wysoce zaawansowanego technologicznie urządzenia, które umożliwiłoby terapeutom prowadzenie kompleksowych badań z zakresu diagnozowania funkcji poznawczych pacjenta i pobudzania jego zmysłów. Ponadto Cyber-łóżko pozwoli pacjentowi – za pomocą myśli lub wzroku – sterować łóżkiem, oświetleniem czy klimatyzacją.

info. wałsne/Politechnika Gdańska