MEGAMOCNI

Czerniak na celowniku

czerniak nowotwory rak zdrowie

Dodano 2015-06-24 12:31:08 | Autor: Jacek Gibel

Od kilku lat obserwowany jest stały i dynamiczny wzrost zachorowań na czerniaka. W Polsce, co 10 lat podwaja się liczba chorych. Tak jak w przypadku innych nowotworów najważniejsza jest profilaktyka - 90% wcześnie wykrytych zmian można całkowicie wyleczyć. Odpowiednie samobadanie pozawala na uniknięcie zachorowania lub wczesne wykrycie nowotworu. Szczególną uwagę swojej skórze powinny poświęcać osoby, u których wystąpiły przypadki zachorowań na czerniaka w rodzinie, mają dużą ilość znamion barwnikowych, osoby o jasnej karnacji (jasna skóra, włosy i oczy), mające skłonność do oparzeń słonecznych lub doświadczyły ich w dzieciństwie lub młodości. Więcej o problemie mówi Ewa Kłosowska z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Skóra pod lupą

Jak sprawdzać swoją skórę? Oglądamy całe ciało bardzo dokładnie. Za pomocą lusterka badamy twarz, nie zapominając o uszach. Przy pomocy suszarki badamy również owłosioną skórę głowy. Oglądamy wierzch i spód dłoni, łokcie, pachy i ręce. Przy sprawdzaniu szyi i klatki piersiowej kobiety powinny zbadać również skórę pod piersiami. Oglądamy też kark, ramiona, plecy, pośladki oraz tylną część ud. Nie zapominamy również o zbadaniu nóg, stóp z wierzchu i pod podeszwą oraz paznokci.

Naszą uwagę powinny przykuć wszelkie nowe znamiona oraz zmiany zachodzące w już istniejących. Do oceny jest przydatna metoda ABCDE. Jej nazwa ułatwia zapamiętanie cech, na jakie musimy uważać oceniając znamiona. Są to: A- asymetria (znamiona o nieregularnym kształcie), B- brzegi (nieregularne i ostro odgraniczone od skóry zdrowej), C- kolor (niejednolity, o zabarwieniu białym, szaroniebieskim, czerwonym), D- średnica (powyżej 5mm), E- ewolucja w czasie (zmiana wielkości, koloru lub grubości).

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór skóry pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  1. Unikajmy intensywnego słońca w godzinach 11-16
  2. Stosujmy wysokie filtry UVA i UVB – minimum SPF30, a najlepiej SPF50  (używajmy jedynie produktów znanych firm posiadających odpowiednie testy dermatologiczne, oraz stosujmy się do zaleceń producenta).
  3. Nośmy okulary przeciwsłonecznie i nakrycia głowy (czerniak może również wystąpić na owłosionej skórze oraz w oku).
  4. Regularnie badajmy skórę w celu szybkiej identyfikacji zmian
  5. Raz na 6 miesięcy udajmy się do dermatologa lub chirurga onkologa na dokładne badanie skóry (warto korzystać z bezpłatnych akcji diagnostycznych)
  6. Zrezygnujmy całkowicie z wizyt na solarium

Korzystajmy ze słońca mądrze, chroniąc siebie i swoją rodzinę, tak aby jak najdłużej cieszyć się zdrową i piękną skórą.

zdj. Wikipedia

(Platinium Cast)