MEGAMOCNI

Czy karmienie piersią ma wpływ na niepełnosprawność?

Dodano 2013-06-29 20:26:14 | Autor: Emil Kowalski

Na to tytułowe pytanie odpowiada nam liderka LLL (La Leche League w Polsce), Magda Karpienia. Organizacja, która propaguje karmienie piersią i ma na celu wspieranie matek poprzez udzielanie im jak największej ilości informacji na temat naturalnego karmienia.  

MEGAMOCNI: Czy może nam Pani w kilku zdaniach przybliżyć Organizację La Leche League?

Magda Karpienia: La Leche League jest Organizacją non – profit, która od ponad 55 lat zajmuje się wspieraniem kobiet w karmieniu piersią. Jest to Organizacja międzynarodowa, narodziła się w Stanach z inicjatywy 7 kobiet, a teraz ma swoje oddziały na całym świecie. Jako wolontariuszki wspieramy matki i dzieci dając im informację, zachętę, wsparcie i empatię. Przez te wszystkie lata powstało na świecie wiele organizacji wspierających karmienie piersią, jednak LLL jest do dziś światowym autorytetem w tej dziedzinie.

MEGAMOCNI: Czy istnieją jakieś oddziały Organizacji, działające w poszczególnych rejonach Polski?

Magda KarpieniaNie, jeszcze nie. LLL w Polsce jest bardzo młode, jest reprezentowane od niespełna 2 lat. Ponieważ jestem, póki co, jedyną przedstawicielką tej Organizacji, nie jest nawet usankcjonowane prawnie, działam pod egidą LLL Europa. Mam jednak nadzieje, że w miarę upływu czasu kolejne kobiety będą się szkolić i LLL będzie obecne w każdej, nawet najmniejszej, miejscowości.

MEGAMOCNI: Jest Pani Liderką na terenie Polski. Co Panią skłoniło do takiej działalności?

Magda Karpienia: Chyba najprostszą odpowiedzią jest, że skłoniło mnie do tego życie ;-) Jako młoda mama zaraz po porodzie pierwszej córki miałam to szczęście, że były przy mnie mądre osoby dające mi mnóstwo wsparcia. Przede wszystkim był przy mnie mój mąż ze swoją mądrością i wiarą w możliwości, w które wyposażyła mnie natura. Jednak niejednokrotnie spotykałam się z błędnymi radami dotyczącymi karmienia mojego dziecka, dawanymi przez lekarzy, położne, ciocie, babcie i przypadkowych ludzi spotykanych na ulicy. Każdy stał się ekspertem od karmienia piersią, czy był to dentysta, chirurg czy ekspedientka w sklepie.  Przyszedł taki czas, kiedy zgromadziłam wokół siebie młode mamy, które tak jak ja, a może nawet bardziej, potrzebowały wsparcia i rzetelnej wiedzy. Mój głód wiedzy był tak duży, że szukałam, przekopywałam publikacje i dochodziłam do sedna. Wierzyłam, że intuicyjne macierzyństwo, bez poradników rzekomych ekspertów jest drogą, która jest najlepsza dla mamy i jej dziecka. Znajdywałam na to potwierdzenie. Kiedy byłam w ciąży z trzecim dzieckiem doszłam do wniosku, że pora zdobytą wiedzą dzielić się w szerokim gronie. Czułam złość i frustracje na kolejne głupoty opowiadane młodym mamom, na to, ze popularne poradniki dla rodziców zachęcają do postępowania wbrew naturze i własnej intuicji. Widziałam, że jest wiele kobiet, które rzetelnej wiedzy, wsparcia i upewnienia w ich własnych kompetencjach bardzo potrzebują. Skontaktowałam się z LLL w Stanach Zjednoczonych, bo to co reprezentuje Organizacja bardzo odpowiada temu jak żyję i drodze macierzyńskiej jaką wybrałam. Odbyłam szkolenie i zostałam akredytowana na Liderkę, jedyną przedstawicielkę Organizacji w naszym kraju.

zdj. lllpolska.org

MEGAMOCNI: Czy organizujecie jakieś akcje i imprezy promujące karmienie piersią?

Magda Karpienia: Jako Liderka LLL co miesiąc piszę raport podając ilość kontaktów jakie nawiązały ze mną potrzebujące mamy w ciągu miesiąca. Przeciętna liczba to…400-700 kontaktów. Są to telefony, maile, wiadomości na portalach społecznościowych itd. Przy takiej liczbie kontaktów, i przy trójce moich aktywnych dzieci ;-), nie starcza mi niestety doby na organizowanie specjalnych akcji. Bardzo nad tym ubolewam, jednak wierze, że wszystko to kwestia czasu i pojawienia się kolejnych Liderek. W ramach działalności LLL co miesiąc w Łodzi organizowane jest spotkanie dla mam karmiących, oczekujących dziecka, a także sympatyków karmienia piersią.

MEGAMOCNI: Prowadzimy portal dla osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy przekazać naszym czytelnikom nieco wiedzy dotyczącej karmienia piersią. Czy może Pani udzielić kilku wskazówek, które są ważne dla matek karmiących?

Magda Karpienia: Hmmm…. przede wszystkim to, ze karmienie jest najnaturalniejszą rzeczą na świecie. To nie jest jakaś super moc dla wybranych. Każda kobieta może karmić swoje dziecko. Jest to naturalne, zdrowe, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, i po to mamy piersi by nimi karmić. Karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka, nie tylko w okresie karmienia, ale też przez całe jego życie. Warto by kobiety uwierzyły w to, że po prostu mogą karmić i nie słuchały „wyroków” o złych piersiach, złym mleku, niewystarczającej ilości pokarmu itd. Idealnie jeśli kobieta oczekująca dziecka przygotuje się do tego karmienia, m.in. poprzez otoczeniem się naprawdę wspierającymi osobami.

Dzieci same wyrastają z karmienia piersią, nie trzeba ich na siłę odstawiać i nie trzeba się bać, że dziecko się nadmiernie przyzwyczai. Widział Pan może jakiegoś gimnazjalistę karmionego piersią? ;-) Ja też nie. Uwierzmy w siebie i zaufajmy potrzebom naszego dziecka, a okaże się, że karmienie piersią to naprawdę bardzo prosta czynność.

MEGAMOCNI: Czy rezygnacja z karmienia piersią może mieć wpływ na prawidłowy rozwój sprawności dziecka, czy może być głównym powodem pojawienia się niepełnosprawności?

Magda Karpienia: To dość złożone pytanie. Pojawienie się niepełnosprawności to nie system zero-jedynkowy, czyli jeśli karmię moje dziecko nie będzie niepełnosprawne. Oboje wiemy, że przyczyn niepełnosprawności może być bardzo wiele. Jednak, jak dowodzą badania, karmienie piersią wpływa na lepszy rozwój mózgu, zapobiega rozwojowi otyłości, wspomaga leczenie przy nowotworach (w mleku matki są składniki zwalczające 40 rodzajów komórek rakowych), a także w wysokim procencie zapobiega rozwojowi nowotworu zarówno u dziecka jak i u matki. W sposób znaczący zmniejsza ryzyko wystąpienia u dzieci alergii i cukrzycy. Ma naprawdę niezliczoną ilość zalet i leczniczych właściwości. Nie zapominajmy, że karmienie piersią to nie tylko pozyskiwanie pokarmu. To, zwłaszcza we wczesnym okresie życia dziecka, przede wszystkim zaspokajanie potrzeby bliskości z matką, która wpływa znacząco na prawidłowy rozwój i stymulację dziecka. W trakcie karmienia piersią dziecko zaspokaja głód, ale także potrzebę bliskości, dotyku, ćwiczy zmysł smaku i węchu, stymuluje wzrok i ćwiczy gałki oczne. Dziecko rozwija się poprzez dotyk, a tego w trakcie karmienia piersią jest bardzo dużo. Karmienie piersią odgrywa bardzo istotną rolę w procesie rozwoju dziecka. Tak więc rezygnacja z karmienia piersią nie musi być głównym powodem wystąpienia niepełnosprawności, ale na pewno znacząco wpływa na prawidłowy rozwój sprawności dziecka.

MEGAMOCNI: Jaki wpływ może mieć karmienie piersią dziecka niepełnosprawnego  – czy pomaga, zmniejsza skutki, daje więcej szans na wyzdrowienie?

Magda Karpienia: Na pewno pomaga nawiązać bliską więź z dzieckiem, co w procesie leczenia dziecka niepełnosprawnego jest niezmiernie ważne. W zależności od stopnia niepełnosprawności karmienie piersią może być  trudne, a w niewielkim procencie niemożliwe. Warto wtedy karmić odciągniętym mlekiem mamy. Dla tych wszystkich powodów, o których mówiłam wcześniej i jakiejś setki innych.

MEGAMOCNI: Czy w Państwa działalność angażują się również mężczyźni?

Magda Karpienia: To zależy jak na to spojrzeć ;-) Oficjalnie reprezentować LLL mogą wyłącznie kobiety, matki, które spełniają określone warunki. Jednak bez męskiego wsparcia żadna z nas, Liderek, nie dałaby rady ogarnąć rodziny, domu i działań na rzecz innych mam z ramienia LLL.  Jesteśmy wolontariuszkami i  oddajemy innym mamom swój prywatny czas.
Ojcowie są mile widziani na naszych spotkaniach, ich rola w rozwoju dziecka jest przez LLL doceniana i podkreślana wielokrotnie. Wsparcie jakie ojciec dziecka daje swojej partnerce w trakcie karmienia piersią jest niezwykle istotne w naturalnym przebiegu tej zwykłej-niezwykłej czynności. Oczywiście mężczyźni mogą wspierać La Leche League np. poprzez ofiarowywanie dotacji, bo jako organizacja non-profit z tego się utrzymujemy.

MEGAMOCNI: Z tego co wiemy, prowadzi Pani spotkania dla kobiet karmiących piersią. Proszę nam przybliżyć formę tych spotkań i gdzie można się o nich dowiedzieć i jak zgłosić chęć uczestnictwa, czy są płatne?

Magda Karpienia: Nie, wszelka działalność na rzecz mam jest bezpłatna. Spotkania, informacje udzielane przez telefon czy drogą mailową nie niosą za sobą żadnych opłat. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu, w Łodzi. Zazwyczaj jest jeden temat dotyczący aspektów karmienia piersią i rodzicielstwa, który poruszamy. Mamy, z różnym stażem macierzyńskim, dzielą się swoim doświadczeniem, a ja jestem tam by dać zawsze aktualną informację zgodną z najnowszymi odkryciami. Czasem jest śmiech, czasem są łzy, jest dużo wsparcia i takiej bliskości kręgu kobiet. Nie ma ocen, a każda z nas wychodzi z tych spotkań umocniona w swoim macierzyństwie. Z tego co widzę te spotkania dają mamom niesamowitą moc do dalszego działania.

MEGAMOCNI: Jest jakaś dieta, którą powinny przestrzegać szczególnie młode matki?

Magda Karpienia: Tak tak, widmo diety matki karmiącej!
Jedyna dieta, jakiej powinna przestrzegać młoda matka to dieta zdroworozsądkowa, która jest ważna dla KAŻDEGO człowieka. Już w ciąży powinnyśmy zadbać o jakość i ilość spożywanych produktów. O wykluczenie z naszej diety chemii i produktów wysokoprzetworzonych. W ogóle człowiek starający się żyć świadomie nie powinien faszerować się sztucznym jedzeniem.  Młoda mama powinna odżywiać się jak każdy szanujący swoje zdrowie człowiek. Specjalna dieta matki karmiącej to mit i nie należy go słuchać.

MEGAMOCNI: Wiemy, że Państwo promują karmienie piersią. Lecz jeśli ze względów zdrowotnych jest to niemożliwe, co Pani by poleciła jako pokarm zastępczy?

Magda Karpienia: Jest naprawdę bardzo mało powodów, dla których mama nie mogłaby karmić swojego dziecka. Nawet zakażenie wirusem HIV nie wyklucza takiego karmienia. Jeśli jednak problem zdrowotny leży po stronie dziecka gorąco zachęcam do karmienia własnym odciągniętym mlekiem. Wysiłek jaki trzeba włożyć w ten sposób karmienia jest niewspółmierny do zysków jakie ma z tego dziecko.

Bardzo dziękuję za miłą rozmowę. Zapewne wielu czytelników z zainteresowaniem przeczyta te cenne wskazówki i informacje. Wraz z całą ekipą portalu MEGAMOCNI, życzę Pani, aby oddział organizacji, której jest Pani liderką na terenie Polski, rozwijał się i udzielał coraz więcej tej bezcennej pomocy polskim matkom. 

A dla Pani osobiście, ślę dużo uśmiechu :)

Emil Kowalski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i skorzystać z pomocy La Leche League, przeczytaj artykuł "La Leche League - karmimy tylko piersią" 

zdj. La Leche League Polska