MEGAMOCNI

Czy można pomylić ząbkowanie z przeziębieniem?

Dzieci przeziębienie ząbkowanie

Dodano 2014-09-03 08:30:03 | Autor: Jacek Gibel

Objawy ząbkowania często wyglądają podobnie do przeziębienia i mogą wprowadzić rodziców w wielki niepokój. Jednak z czasem możemy nauczyć się obserwować nasze dziecko i rozróżniać czy przyczyną złego stanu maluszka jest wyrzynający się ząb, czy może złapało ono infekcję.

Na izbie przyjęć często można spotkać zdenerwowanych rodziców z malutkimi dziećmi, którzy przerażeni są, że ich maluszek złapał jakąś infekcję. Okazuje się, że w wielu z tych przypadków, przyczyną jest jednak nic innego, jak ząbkowanie. Objawy ząbkowania są bowiem czasem bardzo podobne do przeziębienia i to może zmylić początkujących rodziców.

Objawy ząbkowania, które mogą nas zmylić

Ząbkowanie to bardzo trudny czas dla dziecka. Wyrzynający się ząb przechodzi przez bardzo wąski otwór kostny, następnie musi przebić się przez dziąsło. Proces ten jest często ogromnie bolesny. Objawy ząbkowania są bardzo różne i nie zawsze pojawiają się równocześnie. Zdarza się również i tak, że niektóre ząbki pojawiają się ku zaskoczeniu rodziców i nie towarzyszą im żadne zmiany w zachowaniu dziecka. Najczęściej spotykane objawy to, które mogą wydawać się podobne do objawów infekcji to:

  • płaczliwość
  • przerywany, niespokojny sen
  • brak apetytu
  • biegunki, czasami bardzo silne
  • katar
  • gorączka

Jeżeli oprócz wyżej wymienionych zaobserwujemy dodatkowo, że dziecko wkłada rączki do buzi, ślini się, a dotknięcie dziąseł sprawia mu ból, możemy mieć pewność, że to właśnie ząbkowanie jest przyczyną dyskomfortu naszego malucha i po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Jednak zawsze, gdy występuje gorączka i biegunka należy pamiętać o nawadnianiu dziecka. Dzieci bardzo szybko się odwadniają i w takim okresie powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Można w takich sytuacjach stosować również leki, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo, które są bezpieczne dla najmłodszych.

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Objawy ząbkowania niekiedy stają się na tyle silne, że bezpieczniej jest udać się z dzieckiem do pediatry, aby wykluczyć infekcję. Czasami gorączka potrafi być bardzo wysoka, nawet 39 stopni Celsjusza, a biegunki bardzo intensywne, co stanowi zagrożenie dla maluszka, jeżeli nie będzie przyjmował odpowiednio dużo płynów. Wtedy konieczne jest podanie kroplówki nawadniającej.