MEGAMOCNI

Czy otyłość może być niepełnosprawnością?

bez_barier dyskryminacja nadwaga Otyłość prawo UE

Dodano 2014-12-18 12:49:39 | Autor: Jacek Gibel

Dziś wydany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Karstena Kaltofta, duńskiego opiekuna do dzieci, zwolnionego - jak twierdzi - za nadwagę.

Kaltoft, zatrudniony od 15 lat przez władze gminy Billund, waży około 160 kg. Jak sam mówi, jego rozmiary nigdy nie były przeszkodą w pracy, a on sam nie uważał się za osobę niepełnosprawną.

Mogę siedzieć na podłodze i bawić się z dziećmi, nie jest to dla mnie problemem - mówi, dementując przy okazji pogłoski, jakoby ze względu na swoją tuszę nie był w stanie schylić się, by zawiązać dzieciom sznurówki.

Oficjalnym powodem zwolnienia Duńczyka był spadek ilości dzieci, w związku z czym jego usługi nie były więcej potrzebne, Kaltoft uważa jednak, że padł ofiarą dyskryminacji ze względu na wagę. Sprawa trafiła aż do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

Instytucja orzekła, że w pewnych okolicznościach otyłość pracownika pociąga za sobą pewne ograniczenia skutkujące fizycznym, umysłowym bądź psychologicznym upośledzeniem, a w połączeniu z rozmaitymi barierami może przeszkadzać w pełnej i efektywnej partycypacji danej osoby w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami. Z tego powodu faktycznie może zostać zakwalifikowana jako niepełnosprawność w świetle europejskiego prawa. Wyrok ten, choć dotyczył konkretnego przypadku, jest wiążący dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

Z decyzją Trybunału nie zgadza się między innymi Jane Deville Almond, prezes British Obesity Society. Jak mówi w wywiadzie dla stacji BBC: jeśli pracownicy nagle muszą zacząć upewniać się, że mają szersze siedzenia, większe ławki, więcej miejsc parkingowych dla osób otyłych, myślę, że tylko pogarszamy sytuację. To twierdzenie, że ci ludzie nie mają kontroli nad swoim stanem.

Zdaniem prawników, wyrok Trybunału Sprawiedliwości nie musi oznaczać zmian w prawie krajów Unii. Paul Callaghan z firmy Taylor Wessing mówi wprost: Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że otyłość sama w sobie nie jest niepełnosprawnością; mogą nią być najwyżej jej skutki. Tym samym pracownicy cierpiący na przykład na problemy ze stawami, depresję lub cukrzycę - z powodu ich wagi - będą chronieni przez prawo unijne przed zwolnieniem ze względu na ich otyłość.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/BBC)