MEGAMOCNI

Czyściochy bardziej podatne na Alzheimera

alzheimer badania ezdrowie

Dodano 2013-09-05 09:51:25 | Autor: Jacek Gibel

Naukowcy ostrzegają: bycie zbyt czystym i higienicznym może prowadzić do choroby Alzheimera. Badania wykazały znaczący związek między poziomem higieny w kraju a ilością chorych.

Wbrew ogólnie panującemu przeświadczeniu, że choroby rozwijają się w brudzie, to właśnie państwa o lepszym standardzie mają wyższy wskaźnik zachorowań na demencję. Polacy, Brytyjczycy i mieszkańcy innych krajów rozwiniętych są o około 10 procent bardziej zagrożeni Alzheimerem niż ludność Kenii czy Kambodży.

Wynika to z faktu, że przesadne dbanie o higienę osłabia układ odpornościowy, który nie jest w stanie walczyć z wieloma bakteriami. Wcześniej udowodniono, że jest to przyczyną m.in. zwiększonej podatności na alergie, astmę czy egzemę. Jak powiedziała dr Molly Fox z Uniwersytetu Cambridge, do tej listy można teraz dopisać chorobę Alzheimera.

Badaniami objęto 192 kraje. Na podstawie wyników stwierdzono, że lepsza sieć sanitarna i życie w mieście połączone jest z wyższym wskaźnikiem zachorowalności na Alzheimera. Te czynniki to łącznie aż 42,5% z wariancji wskaźnika zachorowań między krajami.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Evolution, Medicine and Public Health.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Daily Mail)