MEGAMOCNI

Daniel Dias - ekskluzywny wywiad dla MEGAMOCNI.PL!

cykl Dias pływanie sport

Dodano 2013-08-22 08:31:22 | Autor: Jacek Gibel

Trzy tygodnie temu na łamach naszego portalu ukazał się wywiad z Kylem Maynardem. Dziś prezentujemy kolejną unikalną rozmowę z niepełnosprawnym sportowcem – Danielem Diasem.

Dias, 10-krotny złoty medalista paraolimpijski, zakończył właśnie udział w pływackich mistrzostwach świata w Montrealu. W trakcie przygotowań znalazł jednak chwilę, by odpowiedzieć na parę pytań. Unikalny wywiad, specjalnie dla MEGAMOCNI.PL, prezentujemy poniżej:

Jak zaczęła się Pańska przygoda z pływaniem? Co sprawiło, że zaczął Pan pływać? W jakim wieku był Pan wtedy?

Zacząłem trenować pływanie w wieku 16 lat, ponieważ dopiero wtedy dowiedziałem się, że istnieje sport dla ludzi z niepełnosprawnością. Zawsze lubiłem sport i uprawiałem każdy, który mogłem. W pływaniu odkryłem swój dar i przy wsparciu oraz zachęcie rodziców zająłem się właśnie tym sportem.

Kiedy nauczył się Pan pływać, czy myślał Pan już o udziale w igrzyskach paraolimpijskich?

Kiedy zacząłem pływać, nie wiedziałem nic poza tym, jak nie utonąć. Odkryłem, że mogę brać udział w ważnych imprezach i na pierwszych oficjalnych krajowych zawodach zdobyłem trzy brązowe medale.

Kompletnie zdominował Pan konkurencje pływackie na prawdopodobnie każdej imprezie, w której brał Pan udział (8 złotych medali na ostatnich mistrzostwach świata, 11 na Parapan American Games, 6 złotych medali paraolimpijskich w Londynie…). Jakie oczekiwania ma Pan w stosunku do występów na pływackich mistrzostwach świata w Montrealu?

Pojechaliśmy do Meksyku na trening wysokościowy, więc mogę stwierdzić, że na mistrzostwach powinienem osiągnąć dobre rezultaty. Jestem poza krajem od prawie 40 dni.

Czy jest jakiś start lub medal, który pamięta Pan najbardziej?

Tak, mój pierwszy złoty medal zdobyty na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie. To był mój pierwszy medal i jednocześnie pierwszy dla Brazylii na tamtych igrzyskach. To było bardzo ekscytujące uczucie.

Ma Pan dopiero 25 lat, a już wygrał praktycznie wszystko i ustanowił niesamowitą liczbę rekordów świata w każdym stylu. Czy ma Pan jeszcze jakieś cele? Jak utrzymuje Pan motywację?

Uwielbiam to, co robię I ciągle staram się być w tym coraz lepszy. To co mnie motywuje to świadomość, że mogę pokazać wielu ludziom, że mimo fizycznych ograniczeń, jesteśmy w stanie spełniać nasze marzenia.

Kogo uważa Pan za swojego najgroźniejszego rywala?

Nie używałbym słowa „rywal”, raczej „przeciwnik”, bo poza basenem wszyscy się przyjaźnimy. Do najgroźniejszych zaliczałbym Sebastiana Rodriguesa z Hiszpanii i Amerykanina Roya Perkinsa.

Czy był Pan kiedyś w Polsce albo rywalizował z polskimi pływakami?

Zdarzyło mi się rywalizować z polskimi zawodnikami, ale niestety nie miałem jeszcze przyjemności odwiedzić waszego kraju.

W Polsce sportowcy niepełnosprawni i ich zawody traktowane są po macoszemu. Jak wygląda sytuacja w Brazylii?

Niestety, wciąż występuje sporo uprzedzeń w tej kwestii, ale mogę powiedzieć, że sytuacja znacznie się poprawiła. Zachęcamy rząd federalny i stanowy, jest też kilka ustaw, które dają korzyści niepełnosprawnym. Zdarzają się także spółki, które finansują niepełnosprawnych sportowców. Obsługa medialna imprez znacznie się poprawiła, jest też sporo klubów sportowych dla osób niepełnosprawnych.

Czy uprawia Pan jakieś inne sporty oprócz pływania?

Nie, nawet gdybym chciał, to po prostu nie miałbym czasu.

Jak spędza Pan wolny czas?

Lubię spędzać czas z rodziną. Niedawno się ożeniłem i kiedy tylko mogę, spaceruję z moją żoną.

Czy ma Pan ulubione książki, muzykę, filmy?

Moją ulubioną książką jest Biblia, czytam też inne książki religijne. Jeśli chodzi o muzykę, to uwielbiam gospel. Nie mam ulubionego filmu, ale lubię komedie.

Czy ma Pan jakieś motto, którym kieruje się w życiu?

Bycie szczęśliwym.

Gdyby mógł Pan powiedzieć naszym czytelnikom jedną rzecz, co by to było?

Nigdy nie rezygnujcie z marzeń. Wszyscy jesteśmy w stanie je spełnić, niezależnie od ograniczeń fizycznych. Nie stawiajcie sobie ograniczeń w życiu. Jesteście zdolni je przekroczyć.

W Montrealu Dias zdobył 6 złotych (50, 100 i 200m stylem dowolnym, 50m stylem grzbietowym, 200m stylem zmiennym, sztafeta 4x50m stylem dowolnym)  i 2 srebrne medale (50m stylem motylkowym, sztafeta 4x100m stylem dowolnym). Poniżej prezentujemy film z finału wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym:

;

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Daniel Dias

Dyscyplina: Pływanie

Niepełnosprawność: Zdeformowane kończyny