MEGAMOCNI

Dariusz Pender - Wołodyjowski na wózku

cykl sport szermierka

Dodano 2014-02-05 11:41:11 | Autor: Jacek Gibel

Polska niewątpliwie ma tradycje szermiercze. Każdy chyba kojarzy postać XVII-wiecznego „małego rycerza”, Jerzego Michała Wołodyjowskiego, ale i na sportowej planszy wychowały się pokolenia tak znamienitych zawodników jak Jerzy Pawłowski, Adam Papée czy Wojciech Zabłocki. Do tej listy można też z pewnością zaliczyć dwukrotnego złotego medalistę paraolimpijskiego, Dariusza Pendera.

Pender to jednak sportowiec dużo bardziej wszechstronny – uprawiał nie tylko szermierkę (a i tu specjalizuje się aż w dwóch poddyscyplinach – szpadzie i florecie), ale także koszykówkę i tenis ziemny na wózkach. Sukcesy i uznanie przyniosły mu jednak pojedynki na planszach.

Szermierz z Tarnogrodu stawał na podium największych imprez – mistrzostw Europy, świata i igrzysk paraolimpijskich. W tych ostatnich aż siedmiokrotnie zdobywał medale, w tym dwa razy te z najcenniejszego kruszcu – w szpadzie indywidualnie w Sydney w 2000 roku i 12 lat później w Londynie. Do tego dołożył srebrne krążki w drużynowych konkurencjach floretu (Sydney) i szpady (Ateny 2004) oraz trzy brązowe medale we florecie – indywidualnie w Atenach i w Pekinie w 2008 roku oraz drużynowo w igrzyskach w stolicy Grecji.

Dariusz Pender to także dziewięciokrotny medalista mistrzostw świata (w tym czterokrotny mistrz globu) i sześciokrotny – mistrzostw Europy. Na ostatnich mistrzostwach świata – w zeszłym roku w Budapeszcie – nie udało się niestety powiększyć tego dorobku, choć za każdym razem było bardzo blisko. Polacy drużynowo zajmowali czwarte miejsca i w szpadzie, i we florecie, indywidualnie natomiast nasz multimedalista dwukrotnie kończył swój udział w turnieju w ćwierćfinale.

Choć Pender nie jest zawodnikiem tak szeroko znanym i medialnym jak choćby Natalia Partyka, to z pewnością ciężko mu odmówić nie tylko umiejętności, ale i uznania dla jego wyników. Najlepiej świadczy o tym Plebiscyt 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością – Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012 zorganizowany przez Fundację Sedeka. Tarnogrodzianin wygrał tam pierwszy etap, gromadząc na swoim koncie aż 2330 głosów (dla porównania: Partyka zajęła 31 miejsce z 300 głosami) i wyprzedzając 271 innych paraolimpijczyków. Już za miesiąc, bo po Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 2014 w Soczi, poznamy ostateczne wyniki konkursu.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Dariusz Pender

Dyscyplina: Szermierka

Niepełnosprawność: Niedowład nóg