MEGAMOCNI

Dieta bezglutenowa - modna, ale bezzasadna

dieta gluten odchudzanie żywienie

Dodano 2014-09-17 12:46:57 | Autor: Jacek Gibel

Dla niektórych dieta bezglutenowa jest koniecznością. Dla innych – podkreślają dietetycy – coraz częściej staje się sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Osoby uczulone na niego oraz chore na celiakię powinny stosować dietę bezglutenową. „Z jadłospisu trzeba wykluczyć np. makarony i pieczywo pszenne, niektóre wędliny czy napoje gazowane” – mówi serwisowi infoWire.pl dietetyk Krzysztof Wojdat z firmy cateringowej DietBox.

Coraz częściej dietę bezglutenową stosują również osoby, które nie są uczulone. Zdaniem eksperta jest to moda „bezzasadna”. Rezygnujący ze zbóż niepotrzebnie pozbawiają się węglowodanów i witamin, szczególnie z grupy B, które odpowiadają za pracę układu nerwowego, mięśni czy wygląd skóry. Dieta bezglutenowa wiąże się poza tym z wydatkami, a daje znikome efekty w odchudzaniu. Przed przejściem na ten rodzaj diety powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dowiedzieć się, czym zastąpić produkty, z których rezygnujemy.

Stosujący dietę bezglutenową podczas robienia zakupów muszą dokładnie czytać etykiety na produktach spożywczych, ponieważ gluten może być ukryty pod nazwami: białko pochodzenia roślinnego, skrobia warzywna czy zagęszczacze i wypełniacze zbożowe. Produkty bez zawartości glutenu oznacza się symbolem przekreślonego kłosa.

zdj. Wikipedia

(infowire.pl)