MEGAMOCNI

Dni Godności w Radomiu

bez_barier Radom

Dodano 2014-05-16 13:15:48 | Autor: Jacek Gibel

W czwartek w Radomiu rozpoczęły się Dni Godności. Impreza ma na celu integrację i przełamywanie barier społecznych w mieście poprzez włączanie osób niepełnosprawnych w jego życie.

Dni Godności na dobre już zagościły w radomskim kalendarzu. Impreza organizowana jest w mieście od jedenastu lat. W tym roku prezydent Andrzej Kosztowniak przekazał przedstawicielom osób niepełnosprawnych symboliczny klucz do bram miasta.

Choć wydarzenie jest jak najbardziej pozytywne - o czym świadczy barwny korowód, który przeszedł ulicami Radomia - niepełnosprawni mieszkańcy zwracali uwagę na problemy, z którymi borykają się na co dzień. Ich zdaniem polskiemu systemowi opieki wiele brakuje do poziomu znanego z innych państw Unii Europejskiej.

Wciąż za mało jest placówek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, warsztatów terapii zajęciowej, domów środowiskowych, które odciążyłyby rodziców w ciągłej opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi - mówi Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia "Budujemy Przystań".

Sytuacja jednak poprawia się z roku na rok. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem", Dagmara Janas, podkreśla tu dużą rolę organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Radom, za sprawą Stowarzyszenia "Razem", wzbogacił się o przedszkole specjalne, żłobek oraz klub integracji społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych, stworzone w pozyskanym od miasta budynku.

Dni Godności w Radomiu potrwają do soboty. W planach jest wystawa plastyczna i festyn rekreacyjno-sportowy oraz koncert.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/rynekzdrowia.pl)