MEGAMOCNI

Dom dla niepełnosprawnych w Zduńskiej Woli

mieszkanie niepełnosprawni Zduńska-Wola

Dodano 2013-02-07 10:05:45 | Autor: Emil Kowalski

Ustawa z dn. 12 marca 2004r. o pomocy społecznej jest ustawą, która pozwala na oferowanie pomocy w postaci budowy domów dla niepełnosprawnych. Niestety ale w naszym kraju, zjawisko to jest jeszcze mało popularne.

Budownictwo mieszkalne dla osób niepełnosprawnych to najlepsza alternatywa rehabilitacji i życia publicznego i rodzinnego tych osób. Placówki nie dają poczucia samostanowienia tak jak własne mieszkanie. Osoby niepełnosprawne, które korzystają właśnie z takich rozwiązań, są bardziej skłonni do samorealizacji i zmotywowani do działania.

W Zduńskiej Woli, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych objęło sobie za cel, pomaganie niepełnosprawnym poprzez wybudowanie domu dla nich. Wizja rodzinnego domu dla osób niepełnosprawnych powstała w trakcie spotkań w ramach projektu dotyczącego współpracy międzyinstytucjonalnej, ale przede wszystkim po konsultacjach z rodzicami osób niepełnosprawnych z terenu naszego powiatu, jak też po rozmowach z głównymi zainteresowanymi, czyli dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.

Dom miałby być jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia. W części przeznaczonej na mieszkania, ma zadomowić się 10 osób niepełnosprawnych. W domu maj mieć zastosowanie ciekawe rozwiązania, uwzględniające nowe, ekologiczne technologie. Każdy mieszkaniec ma mieć swój azyl – pokój (z łazienką), który urządzi według własnego pomysłu. W domu będzie  też wspólny salon, kuchnia i inne pomieszczenia dostępne dla wszystkich. w Zduńskiej Woli działa już 17 lat i zrzesza ok. 150 członków: rodziców i przyjaciół osób niepełnosprawnych.

Na chwilę obecną, będzie organizowane mieszkanie treningowe, gdzie przyszli lokatorzy potrenują samodzielną egzystencję we własnym domu.

Fundacja organizuje akcję 1 % na ten cel. Szczegóły inicjatywy, można przeczytać na stronie - tutaj

info. własne/zd-wola.pl