MEGAMOCNI

"Dostępne środowisko" w Soczi - Rosja też chce być przyjazna

bez_barier olimpiada paraolimpiada Soczi

Dodano 2014-02-21 10:08:35 | Autor: Jacek Gibel

Wielkie imprezy sportowe - zwłaszcza w mniej rozwiniętych regionach - to zawsze doskonała okazja na poprawę jakości lokalnej infrastruktury. Podobnie stało się w przypadku Soczi - miasta goszczącego sportowców przy okazji igrzysk olimpijskich i - rozpoczynających się za dwa tygodnie - paraolimpijskich.

Soczi zostało miastem pilotażowym, w którym realizowano państwowy program "Dostępne środowisko". Chodzi tu o dostosowanie miejscowości do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dworcach, w parkach, bankach, przejściach podziemnych wybudowano rampy, "mówiące" światła na przejściach dla pieszych czy specjalne windy. Przystosowane zostało około tysiąca obiektów, jednak to dopiero początek. W perspektywie cała miejska infrastruktura powinna stać się dostępna dla osób niepełnosprawnych na wózkach i dla osób niedowidzących, a także dla wszystkich ludzi z ograniczeniami.

W Soczi mieszka około 32 tysięcy niepełnosprawnych osób, w tym około tysiąca z dysfunkcjami wzroku. Zgodnie ze słowami przewodniczącego Stowarzyszenia Niewidomych i Słabo Widzących w Soczi, Tawakaliana Gajane, najważniejsze zmiany w Soczi to stosunek do niepełnosprawnych zarówno ze strony władz miejskich, jak i prostych ludzi.

W mieście jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Nie wszędzie pojawiły się czujniki dotykowe, nie działają niektóre windy w przejściach podziemnych lub specjalne toalety dla niepełnosprawnych. Nie wszędzie są jeszcze wygodne zejścia z chodników. Mimo wszystko, obecnie to i tak największy tego typu projekt w Rosji. Jeśli wszystko się powiedzie, to doświadczenie Soczi będzie wykorzystywane w innych rosyjskich miastach.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/ruvr.ru)