MEGAMOCNI

Dostępność lotnisk w Szczecinie-Goleniów oraz w Łodzi

Goleniów Lotniska Łódź Szczecin

Dodano 2013-07-18 12:54:21 | Autor: Emil Kowalski

Zarządcy lotnisk w Polsce jak również w całej Europie, wedle przepisów Unijnych, maja obowizek dostosowania portów lotniczych do obsługi pasażerskiej osób niepełnosprawnych. W tym celu są dokładane starania aby ta likwidacja barier była skutecznie realizowana.

Przedstawiamy Państwu kolejne dwa lotniska w Polsce, które są dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Polecamy jednocześnie aby zapisali sobie Pańśtwo link http://megamocni.pl/czytelnia/tag/Lotniska,page_1.html, pod którym można uzyskać informacje dla każdego portu lotniczego w naszym kraju.

PORT LOTNICZY SZCZECIN-GOLENIÓW im. NSZZ Solidarność

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. Im. NSZZ Solidarność, Glewice 1 A, 72-100 Goleniów, tel. +48-91-481-7400

Lotnisko Terminal

Pasażerowie, którzy wymagają specjalnej pomocy lub asysty ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się, mają obowiązek poinformowania o takim fakcie w momencie dokonywania rezerwacji lub najpóźniej na 48 godzin przed rozkładowym odlotem samolotu informując pracownika linii lotniczej, biura podróży lub agenta handlingowego - spółkę SZZ Airport Services  o rodzaju niepełnosprawności oraz formie potrzebnej pomocy. Proszę pamiętać, by zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa linii lotniczych.

Rezerwacja może być dokonana telefonicznie (0048 914817400 lub 0048 914817503), osobiście albo za pomocą Internetu (e-mail: info@airport.com.pl). Formularz zgłoszenia dostępny tutaj

Informacje o lotach są umieszczone na tablicach na terminalach odloty/przyloty, salach odlotowych. Podawane są również informacje głosowe. Dodatkowo mogą Państwo liczyć na personel Lotniska - na holu głównym znajduję się punkt Informacji.

Na Parkingu Czerwonym zostały wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, jest to najkrótsza trasa do terminali odlotów/przylotów. Wejścia dla pieszych są odpowiednio oznaczone i w pełni dostępne dla wszystkich użytkowników. Dodatkowo przed terminalem również znajduje się miejsce postojowe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej zaraz obok punktu, dzięki któremu niepełnosprawny może zwrócić się o pomoc.

Na terenie całego Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów zostały wyznaczone punkty, w których osoby niepełnosprawne mogą zwrócić się o pomoc. Punkty te mogą Państwo znaleźć przy wejściu do terminala - odloty, na parkingach, a także przebywając już na samym terminalu (wygrodzone miejsce przed salami odlotowymi). Mogą Państwo skorzystać również z przycisków umieszczonych na wjazdach na parking zgłaszając do punktu Informacji potrzebę asysty już od momentu zaparkowania pojazdu.

 

Podjazd na wózki budynku portu lotniczego

PORT LOTNICZY ŁÓDŹ 

Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta Sp. z o.o., ul. Gen. S. Maczka 35, 94-328, Łódźinformacja@airport.lodz.pl, tel.:+48 42 683 52 55

Lotnisko Terminal

Przejazd do / z lotniska:
 

  • Taxi - w pobliżu terminala znajdują się miejsca postojowe dla taksówek, umożliwiające dogodny dojazd i odjazd bezpośrednio sprzed terminala.
  • Autobus miejski - przystanki autobusów miejskich znajdują się w pobliżu wejść do terminala. Autobusy niskopodłogowe przystosowane są  do przewozu osób niepełnosprawnych.
  • Samochód prywatny - parkingi lotniskowe mają specjalne miejsca przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Miejsca te oznaczone są odpowiednimi symbolami i znajdują się blisko wejść do terminala. Postój krótkoterminowy (do 30 minut) jest bezpłatny.

Pasażer niepełnosprawny ma prawo - pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia - by przez cały czas pobytu na lotnisku i w trakcie odprawy towarzyszył mu jego pies-przewodnik. Możliwość przewozu psa – przewodnika na pokładzie samolotu należy ustalić bezpośrednio u przewoźnika w trakcie rezerwacji.

Prosimy o zapoznanie się przed podróżą ze szczegółowymi zasadami przewozu lekarstw, płynów (link: zasady przewozu płynów) oraz listą przedmiotów zabronionych do przewozu (link: lista przedmiotów zabronionych).

Wejście na pokład samolotu - po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie niepełnosprawni oczekują na wejście na pokład samolotu w hali odlotów, w której znajdują się specjalnie przystosowane dla nich miejsca. W przejściu z hali odlotów na pokład samolotu osobie niepełnosprawnej towarzyszy pracownik asysty. Od wejścia na pokład samolotu dalszej pomocy udziela personel linii lotniczej.

Dojście do terminala, pomoc przy odprawie:

Przystanki autobusów miejskich, postoje taksówek oraz parkingi lotniskowe znajdują się w pobliżu terminala pasażerskiego, co ułatwia ich lokalizację.

Dodatkowo w otoczeniu terminala, jak i w jego wnętrzu zlokalizowane zostały punkty przywoławcze, które dają możliwość wezwania specjalnej asysty. Punkty te oraz wszystkie udogodnienia i usługi przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są oznaczone piktogramami w kolorze niebieskim.

Kontrola bezpieczeństwa - osoby niepełnosprawne podlegają kontroli bezpieczeństwa w takim samym zakresie, jak inni pasażerowie. Personel przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa jest odpowiednio przeszkolony w zakresie kontroli osób niepełnosprawnych.

  • Wizualno-dźwiękowy system informacji lotniskowej - informacje o lotach oraz inne komunikaty w terminalu międzynarodowym pojawiają się w formie wizualnej na ekranach oraz w formie dźwiękowej za pośrednictwem systemu nagłośnienia lotniska.
  • Miejsca zarezerwowane - w terminalu znajdują się miejsca zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.  Stanowią one udogodnienie dla pasażerów oczekujących na odprawę lub kolejny etap podróży.
  • Specjalnie przystosowane toalety - na terenie terminala znajdują się specjalnie oznaczone toalety przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Terminal nr. 3 w Łodzi, zdj. Wikipedia

Wszytskie lotniska w Polsce - WYKAZ

Zobacz też inne miejsca przyjazne niepełnosprawnym w naszej sekcji MIEJSCA