MEGAMOCNI

Duck Hee Lee

cykl niesłyszący tenis

Dodano 2013-06-05 09:50:58 | Autor: Jacek Gibel

Drugi odcinek cyklu poświęcony jest zeszłotygodniowemu solenizantowi, pochodzącemu z południowokoreańskiego Jecheon nastoletniemu tenisiście.

Duck Hee Lee, bo o nim mowa, 29 maja 2013 roku skończył zaledwie 15 lat. O Koreańczyku zrobiło się głośno w kwietniu, kiedy stał się najmłodszym tenisistą sklasyfikowanym w rankingu ATP. To jednak nie największy „wyczyn” znajdującego się obecnie na 1483 miejscu nastolatka. Lee jest bowiem jedynym w rankingu tenisistą niesłyszącym.

Niektórzy powiedzą, że to nie przeszkoda, a wręcz ułatwienie – nie bez powodu jednym z najbardziej rozpoznawalnych na kortach haseł jest quiet, please! („proszę o ciszę”), a Koreańczyk akurat z utrudniającym koncentrację hałasem na obiektach nie ma żadnego problemu. Sam tenisista wskazuje jednak i drugą stronę medalu: To, co sprawia mi trudność, to komunikacja z sędziami, zarówno głównym jak i liniowymi. Nie słyszę komend, szczególnie dotyczących piłek autowych, więc czasami… po prostu kontynuuję grę. To trochę uciążliwe, ale to nic szczególnego. Na co dzień jednak stara się nie myśleć o swojej niepełnosprawności i niechętnie dzieli się tym nawet z sędziami. Chcę poradzić sobie z tym sam – mówi.

Lee w „dorosłym” tenisie na razie nie ma się czym poszczycić i o takich wynikach, jakie osiągał niewiele od niego starszy Aaron Krickstein (zwycięstwo w turnieju ATP w wieku 16 lat) może tylko pomarzyć – choć nie da się ukryć, że tytuł najmłodszego zawodnika w rankingu jest już pewnym wyróżnieniem i akurat ten rekord powinien się utrzymać przez dość długi czas – ale nie da się powiedzieć, żeby był to tenisista pozbawiony umiejętności. W niedawnym turnieju w Busan potrafił nawiązać równorzędną walkę z zawodnikiem drugiej setki rankingu, a w rozgrywkach juniorskich plasuje się w czołowej pięćdziesiątce, przegrywając w tym roku zaledwie trzy mecze singlowe i wygrywając bez straty seta Zamknięte Mistrzostwa Azji Juniorów.

O Koreańczyku wspomina się także wśród tenisistów z najwyższej, światowej półki. Hiszpan Rafael Nadal na Twitterze napisał: Zwycięska historia #DuckHeeLee uczy nas, że powinniśmy walczyć! Najmłodszy zawodnik w #ATP. Lee miał okazję poznać zarówno jego, jak i Szwajcara Rogera Federera przed sześcioma laty – wtedy zrobił sobie nawet z nimi zdjęcie. Podczas tegorocznego Australian Open bardziej niż porażka w drugiej rundzie turnieju juniorskiego bolał go fakt, że nie został rozpoznany przez mijającego go w korytarzu „Fedexa”.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Duck Hee Lee

Dyscyplina: Tenis ziemny

Niepełnosprawność: Głuchota