MEGAMOCNI

Dworce PKP pod lupą kontrolerów - niepełnosprawni muszą poczekać

bariery dworzec Warszawa

Dodano 2013-07-22 08:28:38 | Autor: Emil Kowalski

Dworce kolejowe w Polsce, pomimo, że istnieją przepisy i nie tylko polskie ale również te unijne, nadal potrafią być utrapieniem dla niepełnosprawnych pasażerów. Niestety, ale ich modernizacja pod tym względem, nie przebiega w takim tempie aby niejako „przyćmić” złe opinie o nich.

W sobotnim materiale Dziennika Polskiego pt. „Kontrolerzy miażdżą polskie dworce. Najgorszy jest w Warszawie.” czytamy o bardzo negatywnym audycie dworców PKP. Dotychczas skontrolowano siedem z nich z czego trzy to stacje kolejowe w Warszawie.

Najgorsza sytuacja jest na Dworcu Zachodnim, który nie przeszedł gruntownej modernizacji przed Euro 2012. Jarosław Bator, który zarządza nieruchomościami w PKP przyznaje, że poruszanie się po dworcu jest dla nich prawdziwym wyzwaniem. – pisze Dziennika Polska (link do artykułu).

Ze strony PKP i kolejarzy padają wciąż to nowe zapewnienia o usuwaniu na bieżąco drobniejszych problemów i jak najszybszym uregulowaniu kwestii barier architektonicznych. Lecz jak się okazuje np. na Dworcu Zachodnim, prace modernizacyjne mają trwać nawet kilka lat a więc przez ten okres, niepełnosprawni będą ograniczenia w poruszaniu się po obiekcie.

A internauci? Jak zawsze narzekają w swoich komentarzach, że odpowiedzialność spoczywa głównie na rządzących politykach. Zresztą nie należy się nie dziwić, w końcu to oni obiecywali poprawę sytuacji na wielu szczeblach. Ponadto słychać dodatkowe informacje o nieprawidłowościach – narzekają m.in. „Na dworcu wschodnim (drugi skontrolowany warszawski dworzec) wsiąść do pociągu niepełnosprawnemu graniczy z cudem!!! Przyczyna-wysokość i oddalenie peronu od schodków w pociągu. Bez pomocy nie wsiądzie ani inwalida ani osoba starsza!!!” – mówi jeden z czytelników.

info. własne/Dziennik Polski