MEGAMOCNI

Dzieci z Gorzowa już po przeprowadzce

Gorzów szkoła

Dodano 2015-02-13 09:11:06 | Autor: Jacek Gibel

Zespół Szkół Kształcenia Specjalnego w Gorzowie Wielkopolskim ma nową siedzibę. Blisko setka podopiecznych placówki będzie uczyć się w budynku przy ulicy Dunikowskiego.

Przeprowadzkę wymusiło przepełnienie dotychczasowego budynku przy ul. Walczaka.

Nasza placówka funkcjonowała od 1991 roku i na początku uczęszczało do nas około 30 dzieci. Natomiast pod koniec naszego funkcjonowania przy Walczaka była już ponad 100 podopiecznych. Wtedy wiedzieliśmy, że nie możemy tam zostać, bo było zbyt ciasno i dzieci nie miały odpowiednich warunków. Były wąskie korytarze, aż ciężko było minąć się dwoma wózkami - mówi Alicja Borkowska, dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Specjalnego.

Początkowo planowano przebudować obiekt przy Walczaka, jednak okazało się to zbyt drogą inwestycją. Zaczęto więc rozglądać się za nowym budynkiem.

Zwiedziliśmy wiele obiektów, ale żaden nie spełniał naszych oczekiwań. Dopiero w zeszłym roku znaleźliśmy odpowiednie lokum - mówi Borkowska.

Placówka przy Dunikowskiego jest już przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się windy, przestronne korytarze i kolorowe sale, wyposażone w odpowiedni sprzęt.

Szkoła mieści się teraz na dwóch piętrach na powierzchni 2 tys. m. kw., nauczyciele mają do dyspozycji 16 sal dydaktycznych, dodatkowo każdy ze specjalistów ma swój gabinet.

Aktualnie w skład Zespołu Szkół Kształcenia Specjalnego wchodzi:

  • Przedszkole specjalne dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym, z pogranicza upośledzenia w stopniu znacznym i głębokim, z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi deficytami rozwojowymi np. wady słuchu, wzroku,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym klasy-zespoły edukacyjno-terapeutyczne,
  • Gimnazjum Specjalne, które tworzą zespoły edukacyjno-terapeutyczne,
  • Zespół  rewalidacyjno-wychowawczy.

zdj. Kamil Lewera/gorzowianin.com

(inf. własna/gorzowianin.com)