MEGAMOCNI

Dzień Świętego Walentego

epilepsja padaczka Walentynki

Dodano 2013-02-14 15:00:59 | Autor: Jacek Gibel

Dziś przypada święto zakochanych. Mało kto wie jednak, że święty Walenty jest też patronem chorych na epilepsję. To jedno z najczęstszych schorzeń mózgu. W Polsce cierpi na nie ok. 400 tysięcy osób, a na całym świecie ponad 50 milionów.

W większości przypadków przyczyny występowania padaczki są w dalszym ciągu nieznane. W większości przypadków choroba jest nieuleczalna, ale można ją kontrolować za pomocą leków, choć w około 30% przypadków bezradna jest nawet medycyna. Do najczęstszych przyczyn epilepsji zalicza się guzy i uszkodzenia mózgu oraz uszkodzenia czaszki.

W przeszłości za epilepsję winiono - podobnie jak za wiele innych chorób - siły nieczyste. Padaczka miała być powodem zawładnięcia przez demony i faktycznie, osoby opętane zachowują się czasem jak podczas ataków. Do tej pory podobne myślenie funkcjonuje na przyklad w Afryce, gdzie epilepsję utożsamia się z wiedźmami i wierzy się, że jest to zaraźliwe.

Wśród epileptyków nie brakło jednak sławnych osób, w tym wielkich postaci światowej polityki. Chorzy na padaczkę byli między innymi najsłynniejszy cezar Rzymu, Juliusz Cezar, Włodzimierz Lenin czy Napoleon Bonaparte. Na tę dolegliwość cierpieli także Kaligula czy amerykański pisarz s-f Philip K. Dick. Dwa ostatnie przypadki świetnie wpisują się w inny starożytny zabobon dotyczący epileptyków, łączący padaczkę z chorobami psychicznymi. ;)

Epilepsja jest też najczęstszą chorobą mózgu wśród psów.

zdj. sxc.hu