MEGAMOCNI

Dziennikarze piszący o zespole Downa wydali książkę

down ksiązki Publikacje

Dodano 2013-02-13 13:29:35 | Autor: Emil Kowalski

Na rynku jest dostępna ciekawa publikacja reporterska „Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi” w której są zawarte wywiady i materiały prasowe szanowanych dziennikarzy, którzy piszą o niepełnosprawnych z zespołem Downa. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów z Zespołem Downa "Bardziej kochani".

Przedstawione zostały indywidualne punkty widzenia problemu schorzenia Downa. Obrazowo jest opisane życie takich ludzi. Z reportaży dowiadujemy się w jaki sposób są traktowani tacy ludzie, o ich zmartwieniach, radościach i sukcesach. Poruszony jest również temat osób z otoczenia chorych na zespół Downa. Przedstawione są ich oczekiwania i historie, które niejednokrotnie są jednocześnie prośbami o pomoc.

„Książka „Pytanie, których się nie zadaje” to zbiór   reportaży i wywiadów dziennikarzy, którzy piszą o osobach z Zespołem Downa,  z perspektywy własnych obserwacji  i rozmów z nimi. Dowiadujemy się z niej wiele o życiu, marzeniach,  radościach  i planach życiowych tych osób. Także o tym jak są traktowani przez innych, często postrzegani poprzez niekorzystne stereotypy i marginalizowani, ale także akceptowani i doceniani  przez  swoje otoczenie. Tę akceptację widać szczególnie w stosunku do osób pracujących zarobkowo. Są  dobrymi pracownikami, odpowiedzialnymi i poważnie traktującymi swoje zadania.
Z książki dowiadujemy   się też wiele o rodzicach osób z niepełnosprawnością, ich obawach, nadziejach i licznych trudnościach jakie napotykają sprawując opiekę nad  swoimi dziećmi. Jedną z głównych trosk jaka przewija się przez  wypowiedzi rodziców  jest zabezpieczenie przyszłości dla ich nie całkiem dorosłych  i samodzielnych dzieci, gdy ich już zabraknie. Wraz  z nimi uczestniczymy w procesie rodzenia się trudnej miłości do dziecka  które tak dalece odbiega od upragnionego ideału.  Szokujące są relacje  matek wspominających  w jaki sposób zostały poinformowane przez  personel medyczny  szpitali o tym, że urodziły dziecko z Downem. Te relacje pokazują, jak bardzo jeszcze – jako społeczeństwo i jego instytucje  – jesteśmy dalecy od  zapewnienia właściwej atmosfery i opieki  nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliskimi. Wiele krytycznych uwag pada pod adresem  szkół, także szkół integracyjnych, które powszechnie zostały uznane  za właściwe rozwiązanie  kwestii edukacji.
Książka jest więc  bogatym źródłem informacji na temat życia, możliwości i ograniczeń osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów. Fakt, że wiedza ta płynie nie z podręczników  a z bezpośrednich  relacji bohaterów reportaży, osadza ją  w  codziennym doświadczeniu i konkretnych sytuacjach, które – w tej lub innej formie – pojawiają się w  praktyce  życiowej  niemal każdego człowieka.  Uświadomienie sobie tego faktu to krok na drodze do oswajania niepełnosprawności i odmienności.”

Wydanie zawiera treści 12 dziennikarzy:
1. Justyna Pobiedzińska
2. Judyta Sierakowska
3. Magdalena Kicińska
4. Alicja Suchcicka
5.. Konrad Oprzędek
6. Sylwia Szwed
7. Agnieszka Wójcińska
8. Jolanta Grabowska
9. Milena Rechid Chebab
10. Paweł Piotr Reszka
11. Iza Klementowska
12. Iza Michalewicz
Posłowie prof. dr ha. Antonina Ostrowska

Natomiast autorką fotografii zawartych w książce jest Anna Bedyńska.

info. własne/bardziejkochani.pl

zdj. bardziejkochani.pl