MEGAMOCNI

Dzisiaj otwarcie Mistrzostw Europy w Kajak Polo w Poznaniu

kajakarstwo KajakPolo mistrzostwa Poznań

Dodano 2013-08-21 13:25:52 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj, 21 sierpnia br., o godz. 19.00, przed Torem Regatowym Malta w Poznaniu odbędzie się otwarcie Mistrzostw Europy w Kajak Polo. Podczas imprezy planowany jest występ grupy Żuki. Zawody będą trwać od 22 do 25 sierpnia br. Udział w nich zapowiedziało  47 drużyn narodowych z 18 państw.

Będą rozgrywane dwie kategorie: senior i U-21 z podziałem na kobiety i mężczyzn. We wszystkich startują polskie drużyny.

Kajak Polo to dyscyplina, w której rywalizują dwa pięcioosobowe zespoły. Gracze wiosłują w kajakach do polo, na wyraźnie oznaczonym obszarze wodnym, próbując strzelić gola przeciwnikom. Wygrywa zespół, który zdobędzie większą liczbę goli.

Pole do gry to powierzchnia o wymiarach 35 na 23 m. Na krótszych bokach, nad linią bramkową, na wysokości 2 m w ich części środkowej, zawieszone są bramki o wymiarach 1,5 na 1m. To właśnie do nich zawodnicy usiłują wrzucić piłkę ręką lub wiosłem. Czas gry to dwie połowy po 10 min z przerwą 3-minutową. W czasie przerwy zawodnicy zmieniają strony pola gry. Jednocześnie na boisku może przebywać po pięciu zawodników z każdej drużyny, ale za linią bramkową w gotowości do gry przebywa po trzech zawodników w każdej drużynie. Zmiany wykonywane są systemem hokejowym. Ponieważ gra jest kontaktowa, wszyscy zawodnicy muszą posiadać odpowiednie stroje, które chronią głowę, twarz, tułów i boki od przypadkowych uderzeń wiosłem, kajakiem, a nawet piłką, która wyrzucana jest z dużą siła i może pozostawić po sobie bolesne wspomnienia.

Zawodnicy rozpoczynają mecz w kajakach ustawionych na własnej linii bramkowej, a piłka znajduje się w centrum boiska. Gracze obu drużyn starają się zdobyć piłkę, którą można chwytać rękoma lub wiosłem. Przeciwnik może popychać gracza i atakować zawodnika posiadającego piłkę. W celu uatrakcyjnienia i przyspieszenia gry, zawodnicy nie mogą przytrzymywać piłki przez więcej niż 5 sekund. W celu jeszcze większego zdynamizowania gry, wprowadzono przepis zmuszający zawodników do oddania strzału na bramkę przeciwnika w ciągu 60 sek. od wejścia w posiadanie piłki, lub kontroli nad nią. W przeciwnym razie w posiadanie piłki przechodzi drużyna przeciwna.

Program Mistrzostw Europy w Kajak Polo

Relacje z tych mistrzostw - ME Kajak Polo 2013

poznan.pl/www.ecpolo.kayakpl.com

zdj. ecpolo.kayakpl.com