MEGAMOCNI

E-papierosy - zdrowsze od zwykłych czy nie?

badania epapierosy zdrowie

Dodano 2014-02-03 11:03:18 | Autor: Emil Kowalski

E-papierosy wzbudzają wiele kontrowersji i dyskusji.Badana jest ich szkodliwość na organizm palacza. W tym celu powstał projekt, który przewiduje testy wydolnościowe z użyciem trenażera na trzech grupach uczestników – osobach niepalących, osobach palących i użytkownikach elektronicznych papierosów. 

Zwolennicy elektronicznych papierosów chętnie podkreślają ich mniejszą szkodliwość. Zaś ich przeciwnicy w każdej dyskusji wskazują na brak dostatecznych badań tego wynalazku. Stowarzyszenie na rzecz E-palenia postanowiło sprawdzić, kto ma rację. Ruszają pierwsze polskie badania wydolnościowe, mające na celu porównanie tradycyjnych papierosów i elektronicznej alternatywy.

„Wielu e-palaczy w prywatnych rozmowach wskazuje, że po e-papierosach czują się zdrowsi. – mówi Artur Ziółkowski ze STEP – Jednak prywatne odczucia, to nie to samo, co namacalne dowody. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak to naprawdę wygląda” – dodaje.

W pierwszej fazie badań, zostaną przeprowadzone testy wydolnościowe z użyciem trenażera na trzech grupach uczestników – osobach niepalących, osobach palących i użytkownikach elektronicznych papierosów. Następnie wyniki wszystkich trzech grup zostaną ze sobą porównane.

„Dzięki takiej metodzie, będziemy w stanie jasno określić, czy rzeczywiście, zwykłe papierosy i e-papierosy różnią się pod kątem wpływu na układ krążeniowo - oddechowy człowieka – mówi dr Krzysztof Mizera z centrum „Olimpiakos” w Warszawie, odpowiedzialnego za stronę naukową badania.

Aktualnie trwa nabór uczestników – organizatorzy szukają wolontariuszy zarówno palących papierosy, jak i używających e-papierosów. Aby zgłosić chęć uczestnictwa w badaniu, wystarczy wypełnić ankietę zgłoszeniową dostępną na stronie www.step.org.pl i przesłać ją na adres Stowarzyszenia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyniki poznamy na wiosnę. Partnerami badania są marki Cigger (partner strategiczny), Euroliquid (partner wspierający), oraz marki Vap Store, e-mod i Blaker.