MEGAMOCNI

Efekty piątkowych protestów rodziców dzieci i opiekunów niepełnosprawnych

Dzieci manifestacja opiekuni protesty

Dodano 2013-09-17 10:50:10 | Autor: Emil Kowalski

Podczas piątkowych protestów rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, wzięli udział rodzice i opiekunowie z m.in. z Torunia, Bydgoszczy oraz okolicznych, mniejszych miejscowości: Rypina, Chełmży, Aleksandrowa Kujawskiego.

Podczas manifestacji wypowiadali się przedstawiciele tych grup. Czasem padały ostre słowa typu, że rodzice dzieci niepełnosprawnych, traktowani są jako „nieroby”. Rodzice są załamani faktem, iż zasiłek dla nich to zaledwie 153 zł a przecież muszą leczyć swoje pociechy, kształcić je i wyżywić. Wszyscy zgodnie z prawdą stwierdzają, że ponad 20 lat rządy nie opracowały dobrego a właściwie, żadnego systemu wsparcia rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.

zdj. Wolnemedia.net

Protestowali także opiekunowie osób starszych, których jest około 85 tys. w całej Polsce. Wielu z nich, straciło prawo do świadczeń na skutek nowych ustaleń ich przyznawania. Chodzi o to, że często ich zarobki, rzekomo są zbyt wysokie, podczas gdy sytuacja takich osób nie raz jest dramatyczna. Złe kryteria tych rozliczeń, wg. których jest przyznawany, powodują, że zamiast wykluczyć nadużycia (nowe wyliczenia i kryteria przyznawania takich zasiłków, powstały w celu eliminacji fałszywych poborców tych pomocy), wielu uczciwych opiekunów zostało samym sobie a tu, finansowo nie są w stanie dać sobie rady. Cieszy jedynie fakt, że ich sytuacja została w pełni zauważona przez związkowców „Solidarność” i stała się nagłośniona.

Protestujący spotkali się na dworcu Warszawa Centralna o godz.12:00 w piątek. Następnie z plakatami ,transparentami i ulotkami (które rozdawali), przeszli do Sejmu na zaproszenie Posła Wincentego Elsnera. Odbyli tam rozmowę z Posłami Arturem Górczyńskim i Jackiem Kwiatkowskim. Przedstawili wszystkie swoje postulaty, którymi posłowie się zainteresowali i zadeklarowali swoją pomoc.

Wczoraj, zostało wysłane oficjalne pismo opisujące sytuację związaną z opiekunami osób niepełnosprawnych. Przedstawicielom protestujących obiecano specjalne spotkania w sejmie, które mają dotyczyć ich sytuacji.

Zobacz relacje z protestó - TUTAJ