MEGAMOCNI

"Ekozofia Niepełnosprawnych" - pierwsza taka spółdzielnia w Polsce

Cieszyn ekozofia praca spółdzielnia

Dodano 2014-02-24 10:16:58 | Autor: Jacek Gibel

"Ekozofia Niepełnosprawnych" to pierwsza w Polsce spółdzielnia socjalna, której założycielami i członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Piątka z nich to wychowankowie cieszyńskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Głównym celem spółdzielni jest rehabilitacja spółdzielców poprzez pracę. Członkostwo jest tu jedyną szansą na podjęcie jakiejkolwiek pracy zawodowej. Działalność spółdzielni ma promować osoby z niepełnosprawnością intelektualną wśród różnych grup społecznych jako osoby w pełni wartościowe.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną najczęściej postrzegane są jako biorcy, liczący tylko i wyłącznie na środki pochodzące np. z MOPS-u - wyjaśnia Rafał Guzowski, rzecznik PSOUU Koło w Cieszynie - Jeszcze w części społeczeństwa panuje przekonanie, że niepełnosprawni nie potrafią lub nie chcą pracować. Tu mamy dowód na to, że jest zupełnie inaczej: tak oni potrafią i chcą pracować. I w końcu, tak oni zadbali o siebie i założyli spółdzielnie socjalną i podjęli się trudu zapewnienia sobie miejsc pracy.

"Ekozofia Niepełnosprawnych" zrzesza sześciu spółdzielców - piątkę wychowanków cieszyńskiego OREW oraz jedną osobę pełnosprawną.

Na spółdzielnię czeka sporo wyzwań, głównie utrzymanie się na rynku, do czego potrzebne są zlecenia.

Oferta, a więc pielęgnacja terenów zielonych, sprzątanie biur i mieszkań, mycie grobów, wzbudza zainteresowanie, zaczynają się pojawiać zlecenia. Póki co nie ma ich dużo, ale wierzymy, że w miarę upływu czasu, dotrzemy do szerszego grona odbiorców - mówi prezes spółdzielni, Przemysław Kluz.

"Ekozofia" uruchomiła już stronę internetową oraz profil na Facebooku, niedługo na ulicach Cieszyna mają się też pojawić jej plakaty.

Jak dodaje Kluz, niepełnosprawność członków wcale nie przeszkadza im w pracy. Również firmy korzystające z usług "Ekozofii" chwalą pracowitość, terminowość, rzetelność oraz uczciwość spółdzielców.

zdj. ekozofia.ox.pl

(inf. własna/gazetacodzienna.pl)