MEGAMOCNI

Elbląg dostanie asystentów osoby niepełnosprawnej

asystent bez_barier Elbląg

Dodano 2014-01-09 10:11:18 | Autor: Jacek Gibel

Specjalnie przeszkoleni asystenci pomagają osobom niepełnosprawnym już między innymi w Warszawie, Białymstoku czy Krakowie. W tym roku lista ta powiększy się o Elbląg. Miasto zabezpieczyło na ten cel 50 tys. zł.

Osoby niepełnosprawne w wielu przypadkach nie są w stanie sobie poradzić bez czyjejś pomocy. Sam tego doświadczyłem. Zorganizowanie dojazdu do lekarza w innym mieście to był istny koszmar - mówi niewidomy elblążanin, Zygmunt Misterka. - Problemem tym próbowałem zainteresować poprzednie władze Elbląga. Nie liczyłem na to, że temat będzie teraz kontynuowany. Cieszę się jednak, że i elblążanie będą mogli korzystać z pomocy asystentów. To najlepsza wiadomość na nowy rok.

Jak mówi radny i pomysłodawca programu "Asystent osoby niepełnosprawnej", Wojciech Rudnicki, 50 tys. zł zarezerwowane z budżetu miasta wystarczy na zatrudnienie czterech asystentów. Dodaje, że w mieście jest kilka osób z odpowiednimi kwalifikacjami.

Do zadań asystentów będzie należało przede wszystkim zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości przemieszczania się - wyjścia do lekarza, do kina czy na spotkanie ze znajomymi. Asystent będzie im pomagał nie tylko w poruszaniu się po Elblągu, ale i również podczas wizyt w innych miastach.

Radny przekonuje, że program spotkał się z akceptacją środowiska niepełnosprawnych.

To właśnie sygnały od tych osób sprawiły, że zgłosiłem interpelację w tej sprawie. Cieszę się, że ma ona swój ciąg dalszy. Do tej pory w Elblągu nie realizowano nic podobnego. Jedynie kilka lat temu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewniał pomoc asystenta osobom z upośledzeniem umysłowym. Był to jednak tylko element dużo większego projektu.

Program powinien ruszyć od lutego.

(inf. własna/elblag.wm.pl)