MEGAMOCNI

"Emil z Lönnebergi" - także dla dzieci niepełnosprawnych

Dzieci Emil Lönnebergia spektakl teatr

Dodano 2013-10-08 12:42:30 | Autor: Emil Kowalski

Nie wiem ilu z Was pamięta popularny niegdyś serial "Emil z Lönnebergi", który opowiadał o małym chłopcu-urwisie, wciąż zamykanym w drewutni za karę za swe złe uczynki. Ale, gdy ja byłem mały, to dla mnie ten serial był niemal lekturą i zresztą nie tylko, bowiem oglądali go prawie wszyscy z moich bliskich i znajomych.

Być może, nie przypadkowo serial ten przypadł mi do gustu a przyjaciele moi, mieli pole do różnego rodzaju naśmiewań i żartów, dlatego, że sam mam na imię Emil. To czasem przeszkadzało a czasem mnie po prostu bawiło. Teraz jak sięgnę wstecz pamięcią, uśmiecham się i wspominam tego „piegowatego” chłopca z sentymentem.

zdjęcie: Krzysztof Bieliński – Teatr Baj

Widzów ujęły pomysły Emila, który wciąż zapominał, że spotka go kara gdy znów coś zrobi nie tak. Te jego pomysły obfitowały w psikusy. Jego siostra, czasem stawała się królikiem doświadczalnym a sąsiedzi i rodzice, często mieli go dość. Wiele było do śmiechu i nie u jednego widza, mały chłopak wzbudzał politowanie i sympatię mimo swoich wybryków. Moja matka mawiała „zobacz jaki niegrzeczny chłopiec, ciągle jest karany a tata goni go z pasem do drewutni – jak będziesz źle się zachowywał, to też czeka cię podobna kara”. I w sumie działało ale jak to u dzieci, nie zawsze…

Tak czy inaczej, serial przypomina mi młodość i pewnie nie jednemu z dorosłych. Teraz doczekał się też inscenizacji teatralnej, również dla osób niedosłyszących i głuchych. Spektakl pt. "Emil z Lönnebergi", został wystawiony w Teatrze Baj w Warszawie w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier o którym już wspominaliśmy – tutaj.

Po spektaklu odbyło się spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnością z aktorami, mogli oni wejść  na scenę, zapoznali się z lalkami i scenografią za pomocą dotyku.

Nie wiem niestety, kiedy i gdzie jeszcze będzie wystawiana ta sztuka. Nie udało mi się wyczytać ale gdy pojawi się jakaś informacja, możecie być pewni, że napiszę o tym.

Emil Kowalskismiley