MEGAMOCNI

Erin Popovich – Napoleon w stroju pływackim

cykl pływanie

Dodano 2013-09-04 09:55:14 | Autor: Jacek Gibel

Mierzy zaledwie 134 centymetry, ale dorobek medalowy ma równie imponujący co inne gwiazdy amerykańskiego pływania – Mark Spitz czy Michael Phelps. Czternaście razy stawała na najwyższym stopniu podium igrzysk paraolimpijskich.

Kiedy po mistrzostwach świata w Eindhoven kończyła karierę, amerykańska prasa rozpływała się w zachwytach nad jej osiągnięciami. Sport paraolimpijski traci jedną z najgroźniejszych zawodniczek – pisał The Montana Standard. Trudno odmówić im racji – Erin Popovich, zdobywczyni 14 złotych medali na trzech kolejnych igrzyskach paraolimpijskich zasłużyła na każde słowo pochwały.

Przyszła na świat 29 czerwca 1985 roku w stolicy stanu Arkansas, Little Rock, ale już w wieku pięciu lat razem z rodziną przeprowadziła się do Butte w stanie Montana. Z powodu achondroplazji – choroby, z którą się urodziła – od małego musiała nosić klamry prostujące jej kręgosłup i nogi, przeszła też szereg operacji.  Popovich nie chciała jednak być traktowana inaczej niż jej rodzeństwo.

Od dziecka interesowała się sportem, choć pływaniem zajęła się dopiero mając 12 lat. Sukcesy przyszły momentalnie – już rok później była czterokrotną mistrzynią świata z Christchurch, gdzie zdobyła też jeden brązowy medal. W 2000 roku wzięła udział w igrzyskach w Sydney, trzykrotnie stając na najwyższym stopniu podium i dokładając do kolekcji jeszcze trzy srebrne krążki, a także cztery rekordy świata.

To było jednak dopiero preludium do odbywającej się cztery lata później imprezy w Atenach. Popovich zdominowała grecką paraolimpiadę, wygrywając wszystkie siedem konkurencji, w których brała udział. Nikt nie był w stanie przeciwstawić się Amerykance na dystansach 50m stylem motylkowym i dowolnym, 100m stylem klasycznym i dowolnym, 200m stylem zmiennym oraz w sztafetach 4x100m stylem dowolnym i 4x100m stylem zmiennym.

Na ostatnich igrzyskach, na których wystąpiła – w 2008 roku w Pekinie – powiększyła dorobek medalowy do 19 krążków, w tym 14 złotych. Obroniła tytuły mistrzowskie na 200m stylem zmiennym oraz 100m stylem klasycznym i dowolnym, a dodatkowo dołożyła mistrzostwo paraolimpijskie na 400m stylem dowolnym. W dwóch startach na 50m – „motylkiem” i stylem dowolnym musiała zadowolić się srebrem, ustępując odpowiednio Chince Min Huang i swojej rodaczce Cortney Jordan.

Po drodze Erin została jeszcze sześciokrotną mistrzynią świata z południowoafrykańskiego Durbanu, bijąc dwa rekordy świata (200m stylem zmiennym, sztafeta 4x100m stylem zmiennym) i dokładając do tego dwa srebrne krążki. Ostatnią wielką imprezę w karierze – mistrzostwa świata w Eindhoven – zakończyła już bez tytułu mistrzowskiego. Po pięciu srebrnych i jednym brązowym medalu ogłosiła zakończenie kariery.

Reprezentacyjny kolega Popovich, Justin Zook określił ją jako najznamienitszą pływaczkę paraolimpijską wszech czasów. Jest prawdziwą ambasadorką paraolimpijskiego pływania – powiedział. – Przezwyciężyła więcej przeszkód niż większość ludzi, a mimo to zawsze miała czas dla tych, z którymi pływała. Myślę, że Erin osiągnęła więcej w ciągu 12 lat kariery, niż większość ludzi może sobie tylko wymarzyć w ciągu 50 lat.

Niezależnie czy jest to Pływak Roku czy ESPY – dodał – żadna nagroda nie jest w stanie naprawdę pokazać Erin, jak wiele znaczyła ona dla świata sportu. traktowana inaczej niż jej zereg operacji.zeprowadziła się do Butte w stanie Montana.w zachwytach nad jej osiągnięciami.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Erin Popovich

Dyscyplina: Pływanie

Niepełnosprawność: Achondroplazja