MEGAMOCNI

Europa szkoli się w Katowicach

asystent Katowice niewidomi warsztaty

Dodano 2013-06-20 13:46:03 | Autor: Jacek Gibel

W Katowicach rozpoczęły się warsztaty dla asystentów osób niepełnosprawnych. Na Śląsk zjechali asystenci z Anglii i innych krajów Europy.

Warto pamiętać, że asystent osoby niepełnosprawnej to nie opiekun, który zajmuje się pielęgnacją czy sprzątaniem. Asystent pomaga w znalezieniu pracy czy korzystaniu z kultury i rozrywki przez wsparcie i motywację.

O tym, jak dokładnie wygląda ten zawód, można przekonać się na warsztatach prowadzonych przez fundację Credo. Fundacja, początkowo zajmująca się promowaniem literatury chrześcijańskiej, zwróciła uwagę na temat niepełnosprawności po wydaniu książki niewidomej podróżniczki Hanny Pasterny.

Jak mówi autorka, stereotypy dotyczące osób niewidomych są przerażające: Wszyscy mają idealny słuch i każdy powinien być masażystą, bo jest w tym najlepszy. Czasami sądzi się, że brak wzroku łączy się z upośledzeniem umysłowym. Takie bzdury się o nas mówi.

Na warsztatach niewidomi będą pływać, uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze, podziwiać dzieła malarstwa. W Pałacu Młodzieży nie spotkają się z barierami na basenie, od dawna działa tutaj grupa związana z Polskim Związkiem Niewidomych. Muzeum Śląskie z kolei stworzyło specjalne obrazy do dotykania, przetwarzając dzieła na reliefy, opracowało też audioprzewodnik.

W Polsce zatrudnianie asystentów osoby niepełnosprawnej przez samorządy wciąż jest rzadkością, choć szkoły policealne kształcą już w tym kierunku, a sam zawód od około dziesięciu lat figuruje na liście zawodów w pomocy społecznej.Szkoły policealne kształcą asystentów osób niepełnosprawnych, np. w Chorzowie, od mniej więcej 10 lat zawód ten figuruje na liście zawodów w pomocy społecznej.

W warsztatach Credo udział biorą obcokrajowcy z Włoch, Słowacji, Francji, Belgii, Islandii, Finlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Szkolenie w Katowicach jest o tyle paradoksalne, że to właśnie Anglia słynie z dużego zapotrzebowania i wynagrodzenia dla asystentów.

W Polsce asystentów zatrudniają lotniska, bo taki jest wymóg Unii Europejskiej. Pasterny spotkała się też z asystentami na dworcach kolejowych.

zdj.

(inf. własna/gazeta.pl)