MEGAMOCNI

Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych 2014 już wkrótce

bez_barier futbol

Dodano 2014-05-09 13:12:30 | Autor: Jacek Gibel

Już niedługo rozpocznie się Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W dniach od 17 do 25 maja ponad 55 000 zawodników wybiegnie na murawę, by wspomóc osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina wśród Olimpiad Specjalnych. Uprawia ją ponad 130 000 zawodników z Europy i Azji. Problemem jest jednak duża skala wykluczenia niepełnosprawnych intelektualnie sportowców. Szacuje się, że tylko 1 na 500 ma możliwość gry. Pozostali są regularnie odsuwani ze względu na "inność" i "brak umiejętności".

Celem Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest stworzenie większych możliwości dla gry osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 50 krajach odbędzie się ponad 400 piłkarskich wydarzeń, w których weźmie udział ponad 55 000 zawodników. Do pomocy włączyły się 37 narodowe federacje i ponad 70 klubów, w tym Celtic Glasgow, Inter Mediolan, kluby polskie, włoskie, węgierskie i duńskie. Dla piłkarzy Olimpiad Specjalnych będzie to wyjątkowa okazja, by wziąć udział w treningach z profesjonalnymi zawodnikami.

Celem tegorocznej akcji jest przede wszystkim zachęcenie ludzi do bycia wysportowanym i zdrowymi, zaangażowania się w ruch Olimpiad Specjalnych oraz promowania zunifikowanej piłki nożnej. W szkołach i klubach rozegrane zostaną turnieje i spotkania zunifikowanej piłki nożnej, gdzie zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną grają w jednej drużynie z pełnosprawnymi partnerami.

Częścią Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest UEFA Grassroots Day - promowane przez europejską federację rozgrywki amatorskie - który odbędzie się 21 maja 2014 r.

UEFA jest bardzo dumna z faktu, że rok w rok od 2000 r. włącza się w Europejski Tydzień  Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Piłka nożna to potężne narzędzie, które może służyć  zaszczepianiu akceptacji, szacunku i walki z wykluczeniami w społeczeństwach całej Europy. UEFA pragnie z pełnym zaangażowaniem wesprzeć Europejski Tydzień Piłki Nożnej tak, żeby każdy, bez względu na stopień sprawności, miał możliwość czerpania radości z piłki nożnej. UEFA Grassroots Day to świetna okazja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na włączenie się w aktywności organizowane przez narodowe federacje piłkarskie - powiedział Peter Gillieron, przewodniczący komisji ''UEFA Fair Play i Odpowiedzialność Społeczna''.

zdj. olimpiadyspecjalne.pl

(inf. własna/olimpiadyspecjalne.pl)