MEGAMOCNI

Filip Rodzik - "Jestem gotowy zmierzyć się z najlepszymi"

cykl sport strzelectwo

Dodano 2013-10-23 10:47:03 | Autor: Jacek Gibel

W hiszpańskim Alicante trwają właśnie mistrzostwa Europy w strzelectwie niepełnosprawnych. Jednym z czołowych zawodników sześcioosobowej polskiej kadry jest bohater dzisiejszego odcinka „Łamiąc bariery”, Filip Rodzik.

Rodzik, obecnie związany ze Startem Wrocław, przyszedł na świat w Polkowicach w 1980 roku. To wielokrotny medalista mistrzostw Polski i świata, a także uczestnik paraolimpiady w Pekinie. Zabrakło go na zeszłorocznych igrzyskach w Londynie, z których wykluczyła go kontuzja łokcia, ale Filip nie zamierza rezygnować z marzeń o olimpijskim krążku. W kwietniowym wywiadzie opublikowanym na stronie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego przyznał, że jego marzeniem jest nie tylko udział w igrzyskach w Rio, ale stanięcie tam na podium. Jestem gotowy zmierzyć się z najlepszymi na świecie i ich pokonać – powiedział.

Drugim celem Polaka był medal w zawodach Pucharu Świata w Szczecinie – ten udało mu się osiągnąć. W konkurencji FTP zajął drugie miejsce, wprawiając miejscowych kibiców w zachwyt.

Rodzik to także złoty i brązowy medalista zawodów Pucharu Świata z 2010 roku oraz dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy z 2007 roku w drużynowej konkurencji strzelania z pistoletu pneumatycznego – na 10 i na 50 metrów.

Poza karierą sportową, aktywnie udziela się też społecznie. W zeszłym roku brał udział między innymi w manifeście przeciwko niewykupieniu przez Telewizję Polską praw do emisji Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.

Nie rozumiemy, dlaczego Telewizja Polska nie zdecydowała się na emisję londyńskiej paraolimpiady. Prawa do transmisji wykupiło około 100 krajów a przecież niewiele więcej państw wystawiło na niej swoje reprezentacje – mówił współorganizator akcji. Rodzik wraz z kolegami byli między innymi w Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu. Strzelec pojawił się także na kalendarzu na 2013 rok wydanym przez wrocławskie Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, gdzie obok niepełnosprawnych sportowców wystąpili kibice oraz postaci znane z relacji sportowych, takie jak Renata Mauer-Różańska czy Radosław Hyży.

Rodzik jest też pasjonatem psychologii i parapsychologii, jednak nie zdradza, jak bardzo hobby pomaga mu w dobrym strzelaniu.

Nie mogę zdradzić wszystkich sekretów mojego przygotowania – mówi – jednak opiera się ono na odpowiednim wyważeniu treningów i odpoczynku.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Filip Rodzik

Dyscyplina: Strzelectwo

Niepełnosprawność: Uszkodzenie rdzenia kręgowego