MEGAMOCNI

Film "Chce się żyć" o niepełnosprawnym chłopcu ma szansę na Złotego Lwa 2013

festiwal film gdynia kultura kultura_niepełnosprawni

Dodano 2013-09-13 09:19:44 | Autor: Emil Kowalski

Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy, to głównie emocje i wzruszenia. Film jest uznawany za najbardziej poruszający w konkursie „Złote Lwy”, który dobywa siew Gdyni. To film o chłopcu z porażeniem mózgowym (Dawid Ogrodnik),

Ci, którzy go obejrzeli…płakali. Takie emocje wyzwala cała historia człowieka, który przez lekarzy i rodzinę jest traktowany jak roślina. Chłopiec jest całkowicie zamknięty w swoim ciele i trwa to ponad 26 lat, kiedy to inni wokół niego, nagle zauważają, że czuje i ma świadomość i swoje przemyślenia.

Film Pieprzycy to proste kino bez fajerwerków i fabuły komercyjnej. To dramat, który mocno „wchodzi” w widza. W swoim dziele przedstawia miasteczko w którym mieszka chłopiec. Nie obeszło się bez pokazywania przemocy domowej jaka miała miejsce a klimat nie jest małomiasteczkowy. Swoją rolę, znakomicie gra Dawid Ogrodnik, który wykreował wizję choroby zwyczajnej. Na współ z Kamilem Tkaczem, zagrali „nieme” kino bo przecież nie wypowiedzieli ani jednego słowa.

Na festiwalu w Gdyni, to oni kandydują do nagrody za najlepszą rolę pierwszoplanową, męską.

Film pokazuje rzeczywistość, która boli. Większość akcji dzieje się w szpitalu psychiatrycznym. Fabuła filmu, pomija kwestie socjologiczne. Generalnie to smutna historia, która zapewne nadaje się co najmniej na wyróżnienie nagrody publiczności podczas festiwalu.

Festiwal w Gdyni trwa do 14 września. Być może „Chce się żyć” – historia niepełnosprawnego chłopca, zdobędzie największe laury w postaci Złotego Lwa 2013.

Sprawdź czy film wygrał - Tutaj

info. własne

zdj. YouTube