MEGAMOCNI

Gdynia najbardziej przyjazna niepełnosprawnym spośród miast Europy Środkowo-Wschodniej

Europa gdynia nagroda Unia wyróżnienia

Dodano 2012-12-29 01:47:33 | Autor: Emil Kowalski

Gdynia może poszczycić się wyróżnieniem Access City Award 2013. Jest to nagroda Unii Europejskiej dla miast, które szczególnie wykazują się pod względem zadbania o dostępność wszelkich obiektów miejskich dla osób niepełnosprawnych.

Od lat, miasto systematycznie realizuje tę zasadę w transporcie, infrastrukturze, użyteczności publicznej i innych obiektów dla osób dotkniętych niepełnosprawnością lub chorobą.

Gdynia odniosła największy sukces w dziedzinie transportu i za to właśnie została wyróżniona. Jednocześnie jako jedyne miasto Europy Środkowo-Wschodniej, zostało dołączone do prestiżowego grona przyjaznych. Większość autobusów jest w pełni dostosowana do obsługi osób kalekich. Kolejne pojazdy są sukcesywnie dostosowywane i zapewne reszta infrastruktury dworców i przystanków, również będzie unowocześniona z uwzględnieniem niepełnosprawnych.

Oprócz naszego miasta, o nagrodę starało się łącznie 100 innych z 20 krajów UE. Cały konkurs wygrał Berlin, który jest uważany za pioniera w takich działaniach. Wręczenie nagrody odbyło się 3 grudnia 2012 roku.

Gdyńska działalność, opiera się w dużej mierze na polityce społecznej włączającej osoby niepełnosprawne we wszystkie sfery aktywności. Miasto kolejno przyjęło uchwały dotyczące wspierania osób niepełnosprawnych. Zaczynając od zatwierdzenia „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych" (2000r.), poprzez przyjęcie dokumentu „Agenda 22" (2002r.) i kontynuując dzięki uchwale o przyjęciu „Deklaracji barcelońskiej" (2010r.). Wszystkie te wydarzenia są potwierdzeniem o ukierunkowanych celach władz lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

W mieście istnieje wiele miejsc kulturalnych i sportowych przyjaznych dla każdego. Na uwagę zasługuje chociażby Hala Sportowo-Widowiskowa „Gdynia" oraz ostatnio całkowicie dostosowany dworzec PKP w Gdyni Głównej. Oczywiście cały czas trwają prace nad wszystkimi innymi obiektami. Także tutejsi studenci Politechniki, poznają na bieżąco aspekty działalności.

Do wszystkiego należy dołączyć działalność Referatu Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Tam, niepełnosprawni mogą ubiegać się o dotację na otworzenie i prowadzenie własnej firmy, natomiast inne podmioty poznają korzyści z zatrudnienia takich osób.

Uwaga!

Jesli masz swoje miejsce przyjazne dla osób niepełnosprawnych lub niedostosowane do ich potrzeb, możesz takie dodać do naszego zbioru na mapie pod linkiem DODAJ MIEJSCE.