MEGAMOCNI

"Gdzie parkujesz? Ludzi nie szanujesz!?"

koperty parking prawo

Dodano 2013-03-28 10:10:46 | Autor: Jacek Gibel

Żółte naklejki z takim właśnie tekstem może zastać naklejone na szybę każdy kierowca w Dąbrowie Górniczej, który zaparkuje samochód na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych. To nowy pomysł miasta mający oduczyć kierowców zajmowania miejsc, które im nie przysługują.

Na widocznej z daleka, dużej naklejce widnieje także napis: "Straż Miejska informuje, że ujawniła wykroczenie. Dziś informuje, jutro nie daruje". Parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej jest równoznaczne z 5 pktami karnymi oraz mandatem w wysokości 500 zł.

Koordynator akcji, Dominik Gordon ze Straży Miejskiej, mówi: Chcemy uświadomić kierowcom, że zajmowanie miejsc na kopertach ogranicza samodzielność i aktywność osób niepełnosprawnych. A tak się składa, że samochody, które tam parkują to często duże, drogie auta, a dla ich właścicieli liczy się tylko to, by mieć jak najbliżej na zakupy. To nie jest w porządku.

Strażnicy nie tylko "obdarowują" kierowców naklejkami za nieprzestrzeganie zasad, ale weryfikują miejsca zarezerwowane dla niepełnosprawnych, bowiem choćby w oznaczeniach graficznych panuje całkowita dowolność. Koperty malowane są kolorem żółtym bądź niebieskim, często zamiast nich pojawiają się nieokreślone znaki graficzne, mające wskazywać miejsce dla niepełnosprawnych. W wielu miejscach brakuje wydzielonych "kopert", choćby na parkingu przed Halą Widowiskowo-Sportową Centrum.

Partnerem akcji jest dąbrowskie Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. Jej szef, Bogdan Zandecki, liczy na zmianę przyzwyczajeń kierowców. My też mamy nadzieję, że wkrótce miejsca dla niepełnosprawnych faktycznie będą zajmowane wyłącznie przez nich.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/dziennikzachodni.pl)