MEGAMOCNI

Genetycznie zmodyfikowane komary zatrzymają malarię?

badania genetyka komary malaria wektory

Dodano 2014-06-12 12:52:13 | Autor: Jacek Gibel

Już wkrótce problem malarii - a konkretniej przenoszących ją komarów - może stać się historią. Brytyjscy naukowcy odkryli bowiem metodę zmniejszenia populacji samic tych owadów, sięgając do modyfikacji genetycznych.

Wyhodowane przez nich komary dają bowiem, rozmnażając się, niemal wyłącznie męskie potomstwo. Ma to doprowadzić do niedoboru samic w przyrodzie, a w konsekwencji wymarcia gatunku. Malaria jest bowiem przenoszona właśnie przez samice komara z gatunku Anopheles gambiae.

Nowe, zmodyfikowane komary są w pełni płodne, jednak z ich nasienia powstaje - w 95 proc. przypadków - męski osobnik. Wyniki testów laboratoryjnych opublikowane zostały w czasopiśmie Nature Communications.

Wyhodowane przez naukowców z Imperial College London owady zostały wprowadzone do pięciu zamkniętych w klatkach różnych gatunków dziko żyjących komarów. W czterech z nich, cała populacja wymarła w ciągu sześciu generacji z powodu niedoboru samic. Jeśli eksperyment odniesie podobny skutek na wolności, może to spowodować kompletne załamanie się populacji gatunku przenoszącego malarię.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy naukowcom udało się dokonać manipulacji strukturą płci populacji komarów.

Dr Nikolai Windbichler mówi: To, co jest najbardziej obiecujące to fakt, że wyniki są samopodtrzymujące. Kiedy zmodyfikowane komary zostaną wypuszczone na wolność, będą produkować głównie synów, którzy zrobią to samo, więc w gruncie rzeczy komary wykonają całą robotę za nas.

Kluczem do sukcesu ma się okazać enzym zwany I-PpoI, który eliminuje z nasienia komarów część DNA zawierającą chromosom X. To właśnie ten chromosom odpowiada za żeńskie potomstwo. Prace nad enzymem zajęły blisko sześć lat.

Dr Roberto Galizi dodaje: Badanie jest wciąż we wczesnej fazie, ale gorąco wierzę, że nowe podejście może doprowadzić do taniej i skutecznej metody wyeliminowania malarii z wielu regionów świata. Naszym celem jest umożliwić ludziom życie bez zagrożenia tą śmiertelną chorobą.

Malaria to jedna z najgroźniejszych chorób wektorowych. Co roku z jej powodu ginie ponad 600 tysięcy osób, głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Zagrożone zarażeniem są z kolei ponad 3 miliardy.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Daily Mail)