MEGAMOCNI

George Eyser - pionier cyklu "Łamiąc bariery"

cykl gimnastyka sport

Dodano 2013-09-18 10:11:06 | Autor: Jacek Gibel

O łamaniu barier przez niepełnosprawnych sportowców mówi się od relatywnie niedawna. Mało kto wie, że tacy zawodnicy z powodzeniem brali udział w igrzyskach olimpijskich już ponad sto lat temu, a pionierem ich występów na największych światowych imprezach był Amerykanin niemieckiego pochodzenia, George Eyser.

Georg Ludwig Friedrich Julius Eÿser, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko dzisiejszego bohatera cyklu, przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Dänisch-Nienhof koło Kilonii 31 sierpnia 1870 roku. W wieku 14 lat razem z rodziną przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych – najpierw do Denver, a później do St. Louis, gdzie pracował jako księgowy w fabryce.

W młodości stracił lewą nogę, którą trzeba było amputować po tym, jak George wpadł pod pociąg. Wypadek nie przeszkodził mu jednak w karierze sportowej. Z drewnianą protezą reprezentował barwy klubu gimnastycznego Concordia Turnverein Saint Louis, przygotowując się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich 1904 odbywających się w tym mieście.

Pierwsze igrzyska poza Europą były dla Eysera szczęśliwe, choć początkowo wcale się na to nie zapowiadało. W konkurencji ogólnej zajął 10 (9 konkurencji) i 71 (12 konkurencji) miejsce, dokładając do tego ostatnią, 118 lokatę w trójboju lekkoatletycznym.

Zwyżka formy nastąpiła 29 października 1904 roku – w dniu, który gimnastyk zapamiętał do końca życia. W ciągu jednego dnia aż sześciokrotnie stanął na podium olimpijskim, trzykrotnie sięgając po złoty krążek. Wygrał konkurencje na poręczach równoległych, skokach i wspinaczce po 25-stopowej linie, srebro zdobył w kolejnej konkurencji ogólnej (4 konkurencje) i ćwiczeniach na koniu, a brąz – w ćwiczeniach na drążku. Niewiele zabrakło, by sięgnął po medal także w konkurencji drużynowej (w której wówczas startowały kluby sportowe, a nie reprezentacje krajów), jednak Concordia uplasowała się tuż za podium.

Po sukcesie olimpijskim Eyser kontynuował starty w barwach Concordii, wygrywając między innymi zawody we Frankfurcie w 1908 roku i w Cincinnati rok później.

Do 2008 roku, kiedy w maratonie pływackim wzięła udział Natalie du Toit, George Eyser był jedynym amputantem biorącym udział w igrzyskach olimpijskich.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: George Eyser

Dyscyplina: Gimnastyka sportowa

Niepełnosprawność: Brak lewej nogi