MEGAMOCNI

Głuchoniemi poprowadzą w Kaliszu kawiarnię

Kalisz kawiarnia niesłyszący

Dodano 2013-03-20 09:31:56 | Autor: Jacek Gibel

Osoby niepełnosprawne często borykają się z problemem bezrobocia. Mimo że coraz więcej ofert pracy przeznaczonych jest głównie dla nich, najczęściej są to proste prace za niewielką stawkę. Zamiast zajmować się sprzątaniem ulic czy pracą jako dozorcy, niepełnosprawni z Kalisza postanowili założyć kawiarnię.

Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce prowadzone przez osoby niesłyszące. Wszystkim zajmować się będzie kilkuosobowa grupa osób niedosłyszących i głuchoniemych zrzeszonych w spółdzielni socjalnej "Silence". Do kontaktu z klientami wykorzystają specjalne urządzenia transkrybujące komunikaty tak, by były one zrozumiałe dla obsługi. Jak mówi prezes spółdzielni, Jarosław Łuczon, osoby niepełnosprawne mają większe problemy ze znalezieniem pracy niż pełnosprawne. Wiedząc, jak wygląda rynek pracy postanowiliśmy sami zadbać o swoją przyszłość i pomyśleliśmy, że zamiast szukać zatrudnienia sami stworzymy dla siebie miejsca pracy. W otwarciu kawiarni pomogła Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi i prowadzony przez nią Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który niedawno uruchomił placówkę w Kaliszu.

Na razie nie jest jeszcze znana lokalizacja kawiarni - rozważane jest miejsce w centrum Kalisza oraz kamienice Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/faktykaliskie.pl)