MEGAMOCNI

Grypa i przeziębienie - dlaczego lepiej zostać w domu?

choroby grypa przeziębienie

Dodano 2014-11-03 10:01:44 | Autor: Jacek Gibel

Myśląc o najczęstszych infekcjach, które dotykają każdego z nas przynajmniej raz w roku, w pierwszej kolejności wymieniamy zazwyczaj przeziębienie oraz grypę. Łatwo je złapać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Co robić, gdy infekcja nas dopadnie?

Niebezpieczne przeziebienie i grypa - dlaczego tak wazne jest by pozostac w domu.jpgJednym z najważniejszych zaleceń lekarzy dla pacjentów, którzy wykazują objawy chorób takich jak przeziębienie czy grypa jest pozostanie w domu. Dlaczego to tak ważne? Powodów jest co najmniej kilka.

Odpoczynek pomoże złagodzić objawy infekcji

Przeziębienie, grypa oraz inne stany grypopodobne to infekcje wirusowe, w związku z czym ich leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, takich jak choćby: katar, kaszel, uczucie rozbicia, bóle mięśniowe i stawowe, czy gorączka. Z nimi zaś najlepiej walczyć, dając organizmowi szansę na odpoczynek. Dlatego też pozostanie w domu jest najrozsądniejszą decyzją. Wybierając łóżko i ciepłe napoje zamiast wyjścia do pracy czy szkoły, dajemy naszemu układowi immunologicznemu większe szanse na szybkie i skuteczne pokonanie dolegliwości. W cieple najlepiej rozwijają się i działają białka zwalczające chorobę. Wyziębiając organizm narażamy się na pogorszenie choroby i wstrzymanie naturalnych reakcji obronnych organizmu. Poza tym niewyleżana choroba często ciągnie się bardzo długo. Warto zatem poleżeć kilka dni, bo to myślenie perspektywiczne.

Mniejsze szanse na powikłania

Infekcje grypopodobne powodują ogólne osłabienie organizmu. Nagła zmiana temperatury lub ekspozycja na bakterie i wirusy czyhające na zewnątrz może doprowadzić do rozwoju choroby i powikłań. A te, szczególnie w przypadku grypy, mogą być poważne. To zatem kolejny powód, by nie opuszczać domu, gdy objawy choroby się nasilą.

Narażamy na infekcję innych

Infekcje wirusowe są bardzo zaraźliwe. Wybierając się do pracy z kaszlem, katarem i bolącym gardłem, nie tylko dodatkowo się osłabiamy, lecz także stanowimy zagrożenie dla otoczenia. Współpracownicy, współpasażerowie w środkach komunikacji miejskiej, a nawet osoby, które mijamy na ulicy są narażone na złapanie dokładnie tej samej choroby, która nam dolega.

Jak widać, pozostanie w domu podczas infekcji takich, jak przeziębienie, czy grypa jest najrozsądniejszą decyzją, jaką można podjąć – zarówno dla własnego dobra, jak i ludzi w naszym otoczeniu. Warto zapomnieć na chwilę o obowiązkach, przeciążaniu się i postawić na ciepłe łóżko.

(infowire.pl)