MEGAMOCNI

Grzyby - dobre nie tylko do jedzenia

ciekawostki grzyby kuchnia

Dodano 2013-09-23 13:16:30 | Autor: Jacek Gibel

Dziś pierwszy dzień jesieni, a jak jesień, to grzybobranie. Większości z nas grzyby kojarzą się z dodatkiem do pizzy albo zakąską pod wódkę, jednak lista ich zastosowań jest znacznie szersza. Poniżej prezentujemy siedem sposobów na wykorzystanie grzybów, których nigdy byście się nie spodziewali.

Bioremediacja

Grzyby mogą odgrywać znaczącą rolę w usuwaniu zanieczyszczeń ropopochodnych dzięki procesowi zwanemu mykoremediacją. W jego trakcie toksyczne substancje rozkładane są do nieszkodliwej postaci. Szczególnie skuteczne są tu boczniaki, które potrafią poradzić sobie z wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi zawartymi m.in. w paliwie i smole pogazowej.

Alternatywa dla styropianu

Włókna grzybów mogą być skutecznym substytutem syntetycznego, potencjalnie rakotwórczego polistyrenu, którego spienioną postać nazywa się styropianem. Włókna piecze się, aby nadać im odpowiednią elastyczność i twardość. W Stanach Zjednoczonych zawarta została już umowa między jedną z "grzybowych" spółek a przedsiębiorstwem produkującym opakowania, na mocy której mają powstać fabryki grzybowych wypełnień do paczek. Nie zdziwmy się więc, jeśli pewnego dnia w naszej przesyłce z eBaya zamiast styropianowych kuleczek zobaczymy grzyby.

Ekologiczne usuwanie zanieczyszczeń na wsi

Grzybnia nie tylko pomoże w usunięciu wiejskich zanieczyszczeń, ale też bardzo skutecznie filtruje bakterie i toksyny.

Substytut nawozów sztucznych

Na świecie istnieją już przedsiębiorstwa produkujące alternatywę dla sztucznych nawozów. Zdaniem rolników, jego stosowanie nie powoduje zanieczyszczeń środowiska. W dodatku szwajcarscy naukowcy odkryli, że między niektórymi grzybami i roślinami zachodzą relacje symbiotyczne. Grzyby dostarczają niektórych składników odżywczych, głównie fosforanów, działając jako przedłużenie systemu korzeniowego roślin, a tym samym drastycznie zmniejszając zapotrzebowanie na zawierające je nawozy.

Grzybowy insektycyd

Oparte na pestycydach, wkrótce mogą zastąpić środki chemiczne używane obecnie do zabijania mrówek i termitów. Jak odkryto, niektóre grzyby zawierają składniki, które po wyizolowaniu mogą być zastosowane w produkcji środków owadobójczych.

Usuwanie śmieci

Grzyby mogą też choć częściowo rozwiązać problem coraz większego zaśmiecenia globu. Pewne gatunki - w tym wspomniane już boczniaki - mogą "zjeść" do 85% materiału zawartego w brudnych pieluchach w ciągu 2 miesięcy. Wynika to z ich zdolności do zjadania celulozy, głównego komponentu jednorazowych pieluch. Dzięki temu boczniaki mogą rosnąć na martwych drzewach.

Przezwyciężenie lęku przed śmiercią

O "magicznych grzybkach" słyszało wielu. Grzyby psylocybinowe, zwane też grzybami psychodelicznymi, grzybami halucynogennymi, grzybkami halucynkami, halogrzybkami i dziesiątkami innych określeń od wieków stosowane były wśród plemion indiańskich. Zawarta w nich psylocybina indukuje doświadczenia transcendentalne. O ile spora grupa osób stosuje je jako rekreacyjny narkotyk, o tyle naukowcy udowodnili, że związek ten może pomóc ludziom szukającym ukojenia w życiu bez negatywnych efektów. Coraz częściej też prowadzone są badania mające ustalić czy tzw. tripy mogą mieć wpływ na walkę z uzależnieniami, depresją lub zespołem stresu pourazowego.

 

(inf. własna/fitnea.com)