MEGAMOCNI

Handbike'm przez Beskid Sądecki

Beskidy góry handbike szlaki turystyka turystyka_niepełnosprawnych

Dodano 2013-07-22 09:07:56 | Autor: Emil Kowalski

Stowarzyszenie SURSUM CORDA z Nowego Sącza, podjęło się ambitnego planu otwarcia dla niepełnosprawnych szlaków Beskidu Sądeckiego z leśnymi ścieżkami, na które osoby takie nie mogą samodzielnie wjechać wózkiem inwalidzkim.

Jarosław Rola - paraolimpijczyk z Dolnego Śląska, nie ukrywa wielkiego entuzjazmu. Z Bukowca pod Śnieżką, do stowarzyszenia przywieziono nowy handbike, którego jest producentem w swojej firmie Sport-onimpossible is nothing” („niemożliwe nie istnieje”). Jest to rower napędzany siłą rąk, którym mogą jeździć również osoby z niedowładem nóg - między innymi wszyscy, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.

zdj. sc.org.pl

Jarosław Rola stracił obie nogi z powodu porażenia prądem i pierwszego handbike`a zbudował dla siebie. Zauważył, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt i stąd pomysł na jego produkcję.  I z jego warsztatu wyjeżdżają pojazdy w wersji "miejskiej" i w wersji górskiej. Na swojej produkcji rowerze Jarosław Rola zdobył między innymi Śnieżkę i wyjechał pod sam szczyt Kilimandżaro.

Nowy hanbike jest obecnie testowany na miejskich drogach i leśnych bezdrożach przez jednego z podopiecznych programu „Na ratunek”, który to prowadzi Stworzyszenie Stowarzyszenie SURSUM CORDA.

O działalności Stowarzyszenia można przeczytać na sc.org.pl.