MEGAMOCNI

Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprasza na Tydzień Kultury Bez Barier

bez_barier integracja kultura_niepełnosprawni Waltz Warszawa

Dodano 2013-09-19 13:31:58 | Autor: Emil Kowalski

27 września rozpoczyna się I Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Będzie to okazja do zaprezentowania kultury osobom, które do tej pory miały problem w jej uczestniczeniu czyli osób niepełnosprawnych. Cykl kulturalny, ma potrwać do 6 października.

W ramach imprezy, będzie zorganizowanych 50 wydarzeń. Wśród nich będą odbywały się spektakle, wystawy, spacery, spotkania, warsztaty, seanse filmowe a także zajęcia taneczne. W Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier, udział zapowiedziały m.in.: Teatr Studio, TR Warszawa, Teatr Powszechny, Muzeum Powstania Warszawskiego. To kilka instytucji spośród 30 jakie się zapowiedziały.

Warszawa, polska stolica nie zawsze miała dobrą opinię pod względem dostępności dla niepełnosprawnych. Niestety ale ostatnio nawet często. Przykładem tego jest niedawna wypowiedź Wandy Nowickiej (czytaj tutaj).

Podczas konferencji prasowej, zapowiadającej tydzień Kultury Bez barier, wypowiedziała się prezydent miasta stołecznego Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapewniła ona, że to nie jedyne przedsięwzięcie tego rodzaju jakie będzie zorganizowane w Warszawie. 

Konferencja odbyła się w odrestaurowanych staromiejskich piwnicach (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, wejście przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Stare Miasto 42).

Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to pełna rozmachu impreza, podczas której w teatrach, na wystawach i warsztatach spotkać się będą mogli wszyscy mieszkańcy Warszawy, a więc także ci, dla których kultura na co dzień jest trudno dostępna. 

Niewidomy w teatrze czy na wystawie, głuchy na warsztatach muzycznych, wózkowicz na tańcach? Normalna sprawa. Podczas Tygodnia będą czerpać ze stołecznej kultury pełnymi garściami. Kultura jest bowiem dostępna dla każdego, jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza.

Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wspólne dzieło miasta stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury bez Barier i Teatru Studio. Korzeniami WTKBB sięga zdarzeń, które dzieją się w Warszawie od 2008 roku i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcję (czyli opis spektaklu lub wystawy odsłuchiwany podczas uczestniczenia w danym wydarzeniu)  i napisy dla niesłyszących - dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem Poza Ciszą i Ciemnością.

Tydzień Kultury Bez barier jest realizowany w ramach warszawskiego Programu Rozwoju Kultury, programu operacyjnego „Kultury bez barier”. Program dotyczy kwestii dostosowania infrastruktury dla niepełnosprawnych, rozwoju kultury, która ma być dostępna dla tych osób. Wszystkie punkty i plany tego projektu są obecnie omawiane z Zespołem Sterującym Programu Rozwoju Kultury.

info. własne/wtkbb.pl

zdj. wtkbb.pl