MEGAMOCNI

Ile wiemy o wątrobie? - sondaż

badania konferencja sondaże wątroba

Dodano 2013-12-06 07:42:52 | Autor: Emil Kowalski

Informacja prasowa na temat badania wśród Polaków w ramach "Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby". Sprawdzano wiedzę na temat funkcji jakie spełnia wątroba w organiźmie. Sondaż przeprowadzono na 2600 osobach.

Mimo że 3/4 Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić 49% z nich – wynika z badania Ipsos [1] przeprowadzonego dla Teva Pharmaceuticals Polska w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby. Jednocześnie jedynie 25% aktywnie dba o wątrobę, a tylko co trzeci Polak wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby. Akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego miała miejsce w 15 miastach, w których zbadano w sumie ok. 2600 osób.

Zapytani uczestnicy akcji pt.: „Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby”, deklarują, że znają funkcje wątroby (72%), jednak tylko połowa (49%) jest w stanie wymienić przynajmniej jedną z nich. 18% respondentów myli działanie wątroby z innymi narządami. Według badanych najważniejszą funkcją wątroby jest oczyszczanie organizmu (41%) oraz produkcja i wydzielanie żółci niezbędnej w procesie trawienia (38%). Nieco ponad połowa wie, jak dbać o wątrobę, a za najbardziej popularny sposób uznaje stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety (81%). W dalszej kolejności Polacy wymieniają ograniczenie używek (33%) i ogólne dbanie o zdrowie, w tym przyjmowanie witamin, leków czy picie ziół (13%). Jednocześnie ci, którzy dbają o wątrobę obecnie (1/4 respondentów), postępują tak, jak deklarują, czyli odpowiednio się odżywiają (68%), ale też stosują specjalne leki (18%). Co ciekawe, dopiero przypomnienie uświadamia im, że warto troszczyć się o wątrobę, ponieważ nie będzie ona mogła prawidłowo spełniać swojej funkcji. Na poziomie deklaratywnym zamierza dbać o nią w przyszłości aż 61% pytanych.

„Warto troszczyć się o wątrobę regularnie, bo jest największym narządem w organizmie człowieka, który odpowiada za liczne i kluczowe dla życia człowieka czynności. Przez wątrobę przepływa praktycznie cała krew – około jednego litra na minutę. Krew ta transportuje ze sobą wiele substancji odżywczych, ale też toksycznych jak np. leki czy alkohol. To dlatego funkcje wątroby są bardzo zróżnicowane, między innymi stanowi ona pewien rodzaj filtru i swoistego magazynu oraz jest największym organem przemiany materii” – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Na pytanie o rodzaj badania lekarskiego, które pozwala wykryć nieprawidłowości  w funkcjonowaniu wątroby, wg badania Ipsos przeprowadzonego w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby, tylko 35% Polaków odpowiada, że zna metody diagnostyki, przy czym większość z nich – 72%  uważa, że umożliwi to ogólne badanie krwi, połowa natomiast wskazuje USG.

Specjalistyczne badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu, a także obraz dróg żółciowych. Wczesne wykazanie ewentualnych nieprawidłowości może stanowić podstawę do pogłębienia postępowania diagnostycznego i podjęcia działań leczniczych.

„Dlatego też w ramach akcji zaplanowaliśmy bezpłatne badanie USG wątroby. Dzięki wsparciu 24 lekarzy w 15 miastach Polski umożliwiliśmy zbadanie tego narządu prawie 2600 Polakom. Celem projektu jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Mam nadzieję, że udało nam się zwrócić uwagę na to, że wątroba jest ważna” – dodaje Magdalena Filipiuk, Kierownik Marki, Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., właściciel marki Hepatil, organizatora akcji.

Pierwsze Ogólnopolskie Badania Wątroby pn. „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej” trwało od 14 października do 5 listopada br. Specjalnie przygotowany na tę okazję bus medyczny, w którym wykonywane były darmowe badania USG wątroby odwiedził 15 miast: Augustów, Elbląg, Słupsk, Koszalin, Włocławek, Płock, Piotrków Trybunalski, Lubin, Zielona Góra, Krosno, Tarnów, Zamość, Ostrowiec Świętokrzyski, Opole, Chorzów. Zaangażowanych w akcję 24 lekarzy zbadało w tym czasie wątroby ok. 2600 Polaków.

Akcję objęło patronatem: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne, Burmistrz Miasta Augustów, Prezydent Miasta Płock, Prezydent Miasta Koszalin, Prezydent Miasta Piotrków Trybunalski, Prezydent Miasta Zielona Góra, Prezydent Miasta Zamość, Prezydent Miasta Chorzów, Prezydent Miasta Opole,  Starosta Powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 


1. Badanie „Wiedza i postawy Polaków dotyczące dbania o wątrobę” zrealizowane w ramach akcji „Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby” na zlecenie firmy Teva Pharmaceuticals Polska, właściciela marki Hepatil, Ipsos, N=1005 wywiady, Polacy 15+, październik 2013 r.