MEGAMOCNI

Im Dong-Hyun - sokole oko

cykl łucznictwo niedowidzący niewidomi sport

Dodano 2013-10-16 09:58:58 | Autor: Jacek Gibel

Tarcza łucznicza na igrzyskach olimpijskich ma 122cm średnicy i podzielona jest na 10 koncentrycznych kół. Najmniejsze – i najlepiej punktowane – ma więc promień 6 centymetrów. Tarcza oddalona jest od strzelającego o 90 metrów. Stańcie na starcie lekkoatletycznej bieżni, przed metą wywieście kartkę z zaznaczoną sześciocentymetrową kropką i przyjrzyjcie się jej. Mniej więcej w takie pole musi trafić olimpijski łucznik. A teraz wyobraźcie sobie, że bohater dzisiejszego odcinka – Im Dong-Hyun – stojąc obok was widzi to pole równie wyraźnie, co wy widzielibyście je z odległości blisko kilometra. I trafia w nie 51 razy w 72 strzałach, pozostałe 21 lokując w polu o promieniu 12 centymetrów.

Im Dong-Hyun jest właściwie niewidomy. Jego visus (miara ostrości widzenia) wynosi 20/200 w lewym i 20/100 w prawym oku, co oznacza, że aby lewym okiem zobaczyć wyraźnie przedmiot, który osoba ze zdrowym wzrokiem widzi z 2 metrów, Koreańczyk musi przysunąć się na odległość 20 centymetrów. Wydaje się, że taka wada właściwie uniemożliwia karierę łuczniczą, ale Im nie dość, że występuje na największych pełnosprawnych imprezach, to przynosi stamtąd najcenniejsze krążki i rekordy świata.

Zaczęło się w Atenach, gdzie w 2004 roku w rundzie rankingowej (72 strzały) uzyskał wynik 687 punktów, będący wówczas rekordem świata. Osiem lat później poprawił własny wyczyn osiągając najpierw 696 punktów podczas majowych zawodów w Antalyi, a następnie 699 na igrzyskach w Londynie. Wtedy też jego wynik uznano za rekord olimpijski, mimo że – podobnie jak w Atenach – kwalifikacje do turnieju łuczniczego odbyły się jeszcze przed ceremonią otwarcia igrzysk.

Indywidualnie Im nigdy nie zdobył złota czy nawet medalu olimpijskiego – ba, najlepszym jego rezultatem był ćwierćfinał w Atenach, choć do Pekinu w 2008 roku jechał jako lider światowego rankingu. Koreańczyk powetował to sobie w konkurencji drużynowej – wygrał i w Atenach, i w Pekinie, reprezentacja była też wielkim faworytem londyńskich igrzysk (gdzie Im wraz z kolegami ustanowił kolejny rekord świata – 2087 punktów z 216 strzał, bijąc własne osiągnięcia), jednak sensacyjna porażka ze Stanami Zjednoczonymi w półfinale pozwoliła tylko na brąz.

Koreańczyk może się jednak poszczycić indywidualnymi tytułami mistrzowskimi – wygrał mistrzostwa świata w Leipzigu w 2007 roku i letnią Uniwersjadę w Shenzhen dwa lata temu, triumfował też w Pucharze Świata w 2008 roku. Znacznie lepiej radzi sobie jednak w konkurencjach drużynowych, gdzie Koreańczycy od lat dominują łucznicze rozgrywki. Razem z kolegami zdobywał tytuły mistrzów świata w 2003, 2007, 2009 i 2011 roku, trzykrotnie z rzędu wygrywał też igrzyska azjatyckie.

Obecnie Im sklasyfikowany jest na czwartym miejscu w światowym rankingu, przegrywając tylko z brązowym medalistą z Londynu Dai Xiaoxiang i dwoma kolegami z reprezentacji.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Im Dong-Hyun

Dyscyplina: Łucznictwo

Niepełnosprawność: Niedowidzenie