MEGAMOCNI

Jak wybrać aparat słuchowy?

Dodano 2015-10-12 09:37:44 | Autor: Dariusz Makuła

Stajesz właśnie przed trudnym wyborem aparatu słuchowego. Jeśli nie jest to Twoje pierwsze urządzenie tego typu dobrze zdajesz sobie sprawę, że jeszcze kilka lat temu wybór ten był bardzo ograniczony. W miarę postępu technologicznego również ten sektor sprzętów medycznych ewoluował, dzięki czemu możesz wybierać między wieloma modelami o różnym zastosowaniu, designie i różnej cenie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania aparatu słuchowego.

Po pierwsze – wizyta u specjalisty

Zanim wybierzesz pierwszy lub nowy aparat słuchowy, udaj się do specjalisty, który pomoże Ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane nie tylko do zaawansowania Twojego niedosłuchu, ale również do anatomii Twojego ucha i stylu życia. Fachowiec np. w http://www.csim.pl/, doradzi Ci najlepszy rodzaj aparatu słuchowego w zależności od wielkości Twoich uszu i ubytku słychu, a więc, np. u osób z lekkim upośledzeniem słuchu sprawdzi się większość aparatów, zarówno zauszne, jak i douszne, natomiast osoby ze znacznym niedosłuchem będą musiały wyposażyć się w urządzenia o większej mocy i z większą baterią. Takie modele są w znacznej mierze zauszne. Każdy więc wybór powinien byś skonsultowany ze specjalistą.

Modele aparatów słuchowych

Zacznijmy od najpopularniejszych aparatów zausznych (BTE). Jak sama nazwa wskazuje, ich układ elektroniczny w umieszczony jest w obudowie, którą się nosi za uchem. Dźwięk doprowadzany jest do przewodu słuchowego za pośrednictwem rurki i wykonywanej indywidualnie (na miarę) wkładki usznej. Dzięki większej baterii i wzmacniaczu są to urządzenia niezwykle solidne i niezawodne, a przede wszystkim – wygodne w obsłudze. Niestety – są widoczne. Jeśli więc możesz sobie pozwolić (a właściwie pozwala Ci na to Twoja wada) na aparat bardziej dyskretny, pomysł o aparacie CIC, a więc modelu wewnątrzkanałowym. To urządzenie jest prawie niewidoczne, ponieważ niewielką obudowę umieszcza się głęboko w przewodzie słuchowym. Takie aparaty to rozwiązania dla osób z lekkim i średnim niedosłuchem. Innym dyskretnym rozwiązaniem będzie aparat wewnątrzuszny (ITE), który jak sama nazwa wskazuje, nosi się ww zagłębieniu małżowiny usznej. Jest większy od CIC i „bardziej wypasiony”: ma większy wzmacniacz i można w nim zamontować cewkę telefoniczną.

Daj sobie czas, czyli jak przyzwyczaić się do aparatu słuchowego

Jak zapewne wiesz, do każdego nowego aparatu musisz się przyzwyczaić. Minie trochę czasu zanim oswoisz się z odbieraniem pewnych dźwięków, o których być może już zapomniałeś. Daj sobie czas i nie poddawaj się zbyt szybko. Ćwicz i z każdym dniem ciesz się nowymi dźwiękami i postępami z nowym aparatem słuchowym!