MEGAMOCNI

Jason Lester - człowiek z żelaza

sport triathlon

Dodano 2014-01-29 12:02:53 | Autor: Jacek Gibel

Kiedy 12-letni Jason Lester wziął udział w wypadku, chyba ostatnią rzeczą, jaką można było mu wróżyć, były tytuły mistrzowskie, które miał zdobyć w przyszłości. Jadąc na rowerze, został potrącony przez samochód, który zignorował czerwone światło i trafił chłopca z prędkością ponad 110 km/h. Lester przeżył, choć miał połamane 21 kości i zapadnięte płuco, stracił też władzę w prawej ręce. Parę miesięcy później spotkała go kolejna tragedia – na atak serca zmarł jego ojciec i jedyny opiekun.

Rok po wypadku Lester kontynuował już pasje, które miały zostać tak brutalnie przerwane – baseball i football. W wieku 16 lat dołączył do tego biegi oraz biathlon – w tym ostatnim zajmował nawet drugie miejsce w stanie.

Największe sukcesy przyniosły mu jednak zawody wytrzymałościowe – w wieku 30 lat wystąpił na mistrzostwach świata Ironman na Hawajach i choć nie znalazł się nawet na podium, możliwe, że wygrał coś znacznie większego. Podczas treningów zauważył, że powoli zaczyna odzyskiwać kontrolę w częściowo sparaliżowanej ręce.

Cztery lata później Amerykanin wziął udział – jako pierwszy niepełnosprawny w historii – w zawodach Ultraman – trzydniowym, 515-kilometrowym triathlonie, składającym się z 10-kilometrowych zawodów pływackich w oceanie, 145-kilometrowej i 276-kilometrowej trasy rowerowej oraz 84-kilometrowego biegu. Każdy etap musiał zostać pokonany w ciągu 12 godzin.

W 2009 roku Lester został laureatem nagrody ESPY dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca roku. W tym samym roku jako dwudziesty piąty zawodnik w historii wystąpił zarówno w kanadyjskim Ultramanie jak i w zawodach rozgrywanych na Hawajach, a także jako piętnasty zaliczył obie imprezy w tym samym roku.

Lester startuje jednak nie tylko dla medali i zaszczytów, ale również charytatywnie. W zeszłym roku w ciągu 72 dni przebiegł 3500 mil (ok. 5600 km) w ramach inicjatywy wspierającej ofiary huraganu Sandy. Biegał też dla promocji sportu – rok wcześniej pokonał 4800 mil na rowerze i na własnych nogach. Od siedmiu lat z kolei działa jego fundacja Never Stop (Nigdy się nie zatrzymuj), wspomagająca podopiecznych fizycznie i mentalnie poprzez sport.

SYLWETKA ZAWODNIKA:

Imię i nazwisko: Jason Lester

Dyscyplina: Triathlon

Niepełnosprawność: Paraliż prawej ręki