MEGAMOCNI

"Jedną nogą na mistrzostwach" - wystawa o ampfutbolu

ampfutbol kultura sport wystawa

Dodano 2013-03-14 11:36:13 | Autor: Jacek Gibel

Już jutro o godzinie 17:00 przy Stadionie Narodowym w Warszawie otwarta zostanie galeria zdjęć Reprezentacji Polski w ampfutbolu. Ta mało znana dyscyplina sportu jest odmianą piłki nożnej uprawianą przez osoby po amputacjach oraz osoby z wadami kończyn.

Pierwsza ekspozycja składać się będzie z fotografii Grzegorza Pressa dokumentujących dokonania Reprezentacji Polski. To jednak dopiero początek cyklu prezentowanego na stadionie. Szesnaście wielkoformatowych fotografii dokumentujących zmagania polskich ampfutbolistów na rozegranych w zeszłym roku w Rosji Mistrzostwach Świata Piłkarzy po Amputacjach zostanie po raz pierwszy zaprezentowane publicznie.

Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji Stadionu Narodowego, mówi: Ekspozycja na ogrodzeniu jest kolejnym z działań realizowanych w ramach programu Stadion Narodowy – Nasze Miejsce, mającym na celu otwarcie obiektu na ludzi. Cieszymy się, że udało nam się zorganizować wystawę dokumentującą osiągnięcia zawodników Amp Futbolu. Uważamy, że to niezwykle ciekawe materiały. Tego typu przedsięwzięcia dają nam także możliwość zaangażowania w ważne sprawy społeczne i realizacji misji społecznej Stadionu Narodowego. Prezentując zdjęcia niepełnosprawnych piłkarzy, chcemy podkreślić, że Stadion jest otwarty na wszystkich bez względu na wiek, płeć czy sprawność ruchową.

Reprezentacja Polski w ampfutbolu ma dopiero dwa lata. W Kaliningradzie była najmłodszą drużyną i jedynym debiutantem wśród dwunastu najlepszych zespołów ostatnich Mistrzostw Świata. Mimo to, potrafiła już pokonać między innymi reprezentację Niemiec 4:0 czy drużynę pełnosprawnych kibiców Danii 3:2.

Ampfutbol zbliżony jest zasadami do klasycznej odmiany piłki nożnej. Na nieco mniejszym boisku gra po siedmiu zawodników z każdej drużyny, a sam mecz trwa dwa razy po 25 minut.

Prezes Stowarzyszenia "Amp Futbol", Mateusz Widłak, dodaje: To dla nas niezwykle ważne, że fotografie dokumentujące nasze osiągnięcia i pasję, będą prezentowane w tak prestiżowej lokalizacji i zobaczą je tysiące osób. Jesteśmy przekonani, że przełoży się to na popularyzację ampfutbolu oraz zachęci osoby niepełnosprawne do zaangażowania się w czynne uprawianie sportu.

Zdjęcia można będzie obejrzeć na ogrodzeniu Stadionu Narodowego w okolicy bramy nr 2 od strony ronda Waszyngtona przez najbliższe dwa miesiące.

zdj. stadionnarodowy.org.pl

(inf. własna/stadionnarodowy.org.pl)