MEGAMOCNI

Jędrzejów - powstaje Centrum Integracji Społecznej - warsztaty zawodowe

Fundacja Szkolenia

Dodano 2013-01-03 13:43:59 | Autor: Emil Kowalski

Osoby niepełnosprawne chcą wykonywać profesjonalne i odpowiedzialne zawody. Tym samym szukają szkoleń, dzięki którym zdobędą odpowiednie kwalifikacje. W takim celu działa wiele instytucji i fundacji. Organizują one cykle edukacyjne i wdrażają programy szkoleniowe.

Znaczna część społeczeństwa niepełnosprawnych ma trudności z odnalezieniem siebie w codziennym życiu publicznym. Dużo osób w praktykach zajmuje się rękodziełem i twórczością a swoje prace sprzedają i ten sposób zarabiają na utrzymanie swoich rodzin i siebie. Lecz wielu z nich, chce zamienić warsztaty terapii zajęciowej na zawodowe.

Dlatego w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), Fundacja Miśka Zdziśka,  uruchamia pierwsze w powiecie Centrum Integracji Społecznej. Na taką inicjatywę czekało ponad 200 osób.

Jest to bardzo potrzebne, gdyż w Jędrzejowie zlikwidowano Spółdzielnię Inwalidów. Przez to straciło pracę ponad 500 osób. Projekt Fundacji przewiduje aktywizację zawodową – dostępne będą trzy rodzaje szkoleń - dla technologa robót wykończeniowych, pracownika biurowego, pracownika gospodarczego. Wykładowcami prowadzącymi zajęcia będą m.in. pracownicy PUP w Jędrzejowie.

Realizacja zadań warsztatowych ma trwać do 2014 r. lecz pracownicy Fundacji, mają na celu ich kontynuację.
Funkcjonowanie Centrum Integracji Społecznej to koszt blisko miliona sześciuset tysięcy złotych. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

inf. własna/tvp.pl